PoZáPřA a Copywriting

01.03.2014 01:03

Předpokládám, že PoZáPřA vám nic neříká, zatímco na přihlouplé reklamní slogany narážíte stále. Pozápřu jsem si vymyslel coby český ekvivalent pro zkratku AIDA (attention, interest, desire, action), jíž marketing zaklíná všechny ty reklamní stupidity a otravné texty. Protože ono dnes nelze jen tak prostě napsat "kupte si to či ono". Sloganem musíte vzbudit pozornost, vyvolat jem, ten přetransformovat na ání a nakonec dohnat člověka rovnou k akci. Akcí se pochopitelně rozumí zakoupení výrobku, nikoli sprostá nadávka či jiná invektiva. Kopyrajtr je pak ten, kdo pozápřu aplikuje v praxi reklamních textů. Dost fuška. Jo, v první polovině minulého století, to byly časy. Ale dnes? Nejenže musíte být vtipní, ale hlavně struční a originální. Jenže jak, když všechno už někdo napsal? K tomu se přidávají různá psaná i nepsaná omezení. Třeba to, že v reklamě nesmí být použito negativum, zápor, prostě žádné "ne". S krásným a průrazným sloganem "Neuvěříte! Nebezpečně silné Nescafé od Nestlé nelze nemít!" by vás asi srazili ze schodů. Ale copak se dá napsat: "Uvěříte! Bezpečně silné scafé od stlé lze mít"?

VIMVezměme například takovou čistotu. Ta dobře prodávala již v první republice. "Pamatuj na velký úklid před vánoci! Ale nedělej tu těžkou práci sama – na pomoc si vezmi VIM, jenž se hodí ke každému čištění, k jemnému i hrubému; udělá Ti nejtěžší část práce, špínu bez námahy rozpustí – stačí lehce vytřít – a vše se bude čistotou jen lesknout." To by dnešní marketéři a sloganotvůrci okamžitě zavrhli. Dlouhé, nudně užvaněné, bez gradace, nezapamatovatelné. Konstatovat, že něco bude čisté, nestačí. Čistota se musí vystupňovat, zdokonalit. Dnešní mladý kopyrajtr by reklamu na VIM musel pojmout jinak. A i tak by dalo práci přesvědčit šéfa kreativců.

 

Kopyrajtr junior: VIM - hygienická čistota a fantastická svěžest.
Kreativ direktor: Ale né. To jsi opsal od Brefu, zažalují nás. Mají to chráněné i s tou tečkou na konci. Tečka je hodně důležitá. Co na tom, že podle pravopisu se v nadpisech nepíše. Marketing ji potřebuje. Tečka, basta, amen.
Kopyrajtr junior: Dnes už vím, co je VIM! Dokonalá čistota, absolutní svěžest.
Kreativ direktor: Málo, chlapče. Dokonalost i absolutno tady už byly.
Kopyrajtr junior: Čimčarara VIM, VIM, VIM. Super čisté, já to vím.
Kreativ direktor: Blbé, ale účinné. To beru.

Jednou se všechny vtipné, použitelné a hlavně účinné kombinace vyčerpají. Bude potřeba překročit některou z hranic. Nebo už se tak stalo?
Vaše hovna, naše radost (Toi Toi).

Zpět