Reklama na nic

20.06.2007 12:00

Pavol Habera ve svém slavném hitu z roku 1988 zpívá o reklamě na ticho. Některé současné reklamní kampaně dospěly tak daleko, že nabízenou výhodou je nic. Zdůrazňují, že máte jedinečnou šanci si koupit výrobek, který něco neobsahuje, a když tak v naprosto mizivém množství. Před pár desítkami lety by mlékaře, propagujícího jogurty nebo mléko totálně vyždímané od tuku, přinejmenším litovali nebo rovnou poslali do blázince. Dnes na vás z bilboardů a obrazovek křičí obrovské nuly vyjadřující procento tuku v mléčných výrobcích.  Kupte si něco, protože tam to či ono vůbec není. Sladká limonáda s nulovým obsahem cukru. Slogany na cosi bez přidaného glutamátu či jiného doplňku nám sdělují, že dříve se sice k základu něco dodávalo, ale že se díky obrovským a nákladným inovacím přišlo na to, že by bylo lepší to tam nemíchat. Jaké kvality je ten základ, se ale nedozvíme.

Frekvence zdůrazňování, že je něco "bez-", v reklamě i jinde rapidně roste. Nic proti bezolovnatému benzínu nebo bezalkoholovému pivu. Je přece bezvadné používat jedině bezchlorové, čisticí prostředky, zahrádku hnojit bezfosfátovým hnojivem, komunikovat bezdrátově, kupovat bezporuchové výrobky v bezcelních zónách a zaplatit za to vše bezhotovostně kartou z pokud možno bezedného účtu nebo aspoň z bezúročné půjčky. Kdo by si nechtěl pochutnat na bezmasém bezé, zapít to bezinkovým vínem a bezdechu vystoupat na Bezděz? Nejsme-li zrovna beznadějný bezdomovec a nemáme-li bezpracné příjmy, je lepší pracovat v bezprašném prostředí pod bezproblémovým šéfem než trpět bezdůvodné bezpráví. Nebo bezstarostně ležet v bezvětří na lehátku a číst si Bezruče.

Dokonce i mnoho předvolebních kampaní zdůrazňuje, že jednou z deviz kandidáta je jeho bezpartijnost. Bezmála geniální zástupce lidu slibuje bezkonkurenční a bezelstnou práci v zájmu nás bezejmenných a bezmocných občanů. Reklama už ale opomine bezvýznamný detail, že bezpáteřníkovy bezprostřední cíle jsou v bezostyšném drancování státních peněz, díky imunitě beztrestném. A kdyby nakonec spravedlnost nebyla tak bezzubá, náš kandidát bezpochyby zakotví v bezpečí v Bezarábii*.

*Besarábie se správně píše s „es“, ale když ona žádná země, začínající hláskami „bez“, která by přijímala uprchlé české poslance, neexistuje.

Zpět