Sedím na konári a je mi dobre

03.07.2014 07:03

Jak spokojená ptáčata sedíme na větvích košatého stromu, tedy spíš stromu bez listí, aby na každého bylo dobře vidět. Stromu zvaného open space. Poslední dobou se šíří názory, že kancelářský oupn spejs byl omyl. Že výkonnost zaměstnanců spíš snižuje a lidé se v něm necítí dobře. Rád bych taková tvrzení vyvrátil. Mohu uvést dlouhý seznam výhod oupn spejsu, zde předkládám jen nejsilnější a praxí ověřené argumenty proč zachovat tento způsob rozmístění zaměstnanců na pracovišti:

Dozvíte se spoustu detailů ze soukromí svých bližních. Mezi šumem pracovních telefonátů se velmi brzy naučíte rozlišovat privátní hovory. Už první reakce na zavolání je jiná, taková rozněžněná nebo naopak napruzená, každopádně odlišná. Načež dotyčný se rychle zvedá a snaží se přesunout někam, kde bude mít klid. Musíte tedy rychle pochytat nějaké útržky hovoru, než kolega či kolegyně zmizí v kuchyňce nebo na chodbě.

Vždy se najde někdo, kdo se postará, abyste viděli na práci, neseděli v mrazu nebo naopak v dusnu. Notorický ladič topení, klimatizace a osvětlení nedá pokoj, pokud není vše podle jeho představ. Horší je, když se v oupn spejsu najdou tací dva, přičemž jejich představy optimálního prostředí se diametrálně liší. Každopádně se ale někdo postará. Velkou zábavu si také užijete se žaluziemi.

Výborně si posílíte schopnost periferního vidění. Zpočátku reagujete na každý pohyb ve vašem okolí a nervózně a zbytečně přepínáte okna prohlížeče, i když si jen asistentka jde pro vodu. Brzy si ale vypěstujete umění zachytit koutkem oka siluety a typy chůze všech osob, takže zůstáváte v klidu, byť vám někdo z kategorie neškodných doputuje až ke stolu. Naučíte-li se rozlišovat i charakteristický zvuk šoupání šéfových pantoflí, rozhostí se ve vaší duši klid.

I v době digitální komunikace se zvěsti stále nejrychleji šíří šeptandou či posuňky. Stačí, aby někdo koukal z okna a viděl dole před byznyscentrem třeba zasahující záchranáře, bouračku nebo jinou podobnou taškařici, a během minuty už v oknech stojí a zírají všichni obyvatelé oupn spejsu do jednoho. Sedět každý ve své kukani, určitě by o zážitek přišel. Bohužel, rychleji než zvěsti se v oupn spejsu šíří kapénková infekce, ale nic nemůže být absolutně dokonalé.

Poznáte stravovací návyky a chutě spousty lidí. Někdo je třeba zatížený na ryby, a když si je ohřívá třikrát týdně v mikrovlnce, nevědomky tím pozitivně stimuluje čichové receptory asi padesáti lidí, kteří začnou uvažovat o tom, zda by přece jen neměli někdy ten smažený sýr s tatarkou vyměnit za něco zdravějšího. 

Lást bat not líst bych uvedl nejcennější devizu, kvůli níž budou ejčáristé oupn spejs hájit až do poslední kapky krve:

Sice si nepřestanete myslet, že jen vaše práce je ta nejtěžší a nejdůležitější, ale získáte aspoň nějaké povědomí o tom, co dělají ostatní. Poznámky typu "proboha, na co ho tady vlastně zaměstnávají" vyměníte za jiné ("tu jeho práci bych zvládl levou zadní"), což nesporně představuje posun pozitivním směrem.

Zpět