Šitvork

06.06.2014 06:06

Když John Maynard Keynes v roce 1930 předpověděl, že na konci století budou technologie tak vyspělé, že země, kterým se taky bude říkat vyspělé, si budou moci dovolit patnáctihodinový pracovní týden, nemýlil se. Jenom si to nedal (resp. nemohl dát) do souvislosti s tvrzením Cyrila Northcote Parkinsona, že každá vyspělá organizace se dokáže tak zaměstnat sama sebou, že už jí na nic jiného nezbývá čas. A protože celá společnost je vlastně jedna velká složitá organizace, platí Parkinson na ni stejně jako na britské koloniální instituce a úřady, o kterých psal. Tím se vysvětluje fakt, že teoreticky sice měl pravdu Keynes, ale prakticky dřepíme v zaměstnání osm a více hodin denně, bereme si ji domů a stejně nestíháme ani polovinu toho, co bychom měli.

Práce pro práci není tedy výmysl socialistických inženýrů lidských duší, kteří nás potřebovali mít všechny pod kontrolou, nejlépe v centrálně řízených podnicích. Činnost, která slouží jen k tomu, abychom se neflákali, nazývá profesor antropologie David Graeber přiléhavěji a sice "práce na hovno", v originále "bullshit jobs". Lidově česky šitvork.

Žádný manažer ani pracovník se veřejně nepřiznají k tomu, že jejich práce je úplně k ničemu, byť by si to stokrát soukromě mysleli. Naopak. O co větší šitvork se jedná, o to víc dokáže argumentovat svou nepostradatelnost. Jak podniky rostou, přibývá v nich nových pracovních pozic, které ovšem příliš nesouvisí s tím, co podnik produkuje, čím přispívá k bohatství společnosti. Sotva překročí hranici padesáti zaměstnanců, neobejde se bez HR oddělení. Vždyť ostatní už ho přece dávno mají. Jakmile ejčár nahradí staré dobré personální a mzdové oddělení, musí sehnat někoho, kdo se o mzdové záležitost bude starat, nejspíš nějaká autsoursovaná firma. HR přece nebude dělat takovou podřadnou práci. A když v podniku mají HR, musí mít i PR. Pak si někoho přečte moudrou knihu a vyděsí se, že marketing přece nemůže být součást obchodu. A tak podobně. Než se nadějí, živí sto zaměstnanců a všichni jsou strašně přepracovaní, i když počet dělníků dole v hale zůstal pořád stejný.

Ono se mi to snadno tvrdí, ale jak šitvork exaktně odlišit od práce naopak nezbytné, prospěšné a nepostradatelné? Navrhuji test stávkou. Pokud si toho, že nějaká skupina pracujících stávkuje, do týdne nikdo nevšimne, jedná se o práci "na hovno". Když jdou do stávky řidiči městské dopravy, doktoři a zdravotnický personál, popeláři nebo pekaři, pocítí to všichni, ne-li hned, tak záhy. Ale poznali byste na něčem, že stávkují ejčáristé, píáristé, markeťáci a reklamní kopyrajtři, úředníci (vyjma těch, co registrují vozidla nebo vyplácí podporu), poslanci, poradci, projekťáci a podnikoví právníci? Test by to byl nesporně průkazný, ale těžko proveditelný. Kdo by si dobrovolně podřezával větev, na které pohodlně sedí? Starý známý bonmot praví, že počítače nám šetří spoustu práce, kterou bychom jinak nemuseli dělat, kdybychom je neměli. Patrně tuto pravdu můžeme zobecnit a použít na celou naši krásnou a vyspělou společnost.

Zpět