Slevy až, ceny od

19.11.2012 19:19

Člověka od doby, co si vymyslel peníze, zajímá, kolik jich za to či ono má vydat a zda by to nešlo pořídit levněji. Pak došlo k historicky krátkému přerušení nebo vyšinutí v podobě socialistického plánovaného hospodářství. Kolik co stojí, určoval resp. schvaloval FCÚ (Federální cenový úřad) a občan měl jasno. Přemýšlel spíš o tom, kde to či ono vůbec sehnat. Hospodářství tržní stojí na volné tvorbě cen. Podíváme-li se na ceny z hlediska toho, jak jsou nám prezentovány, jasnou a přehlednou cifru se dozvíme většinou až u pokladny. Kromě řady jiných marketingových fíglů do hry totiž vstupují ještě slevy. Sleva je nástroj, který nás má přiměti k tomu, abychom nabyli dojmu, že nastal právě ten přesný okamžik, kdy věc koupit bez ohledu na to, zda ji potřebujeme nebo ne. Ceny v korunách jsou vždy uváděny s předložkou "od", slevy v procentech se neobejdou bez částice "až". Když před regálem nebo stojanem se zbožím narazíte na "od", můžete si být jisti, že od-cena se vztahuje k poslednímu ušoupanému hadříku, šuntu neboli šmejdu. Ostatní kusy vykazují cenu pochopitelně vyšší než tu "od". Podobně až-slevu najdete patrně jen na jednom výrobku, samozřejmě tom nejhnusnějším. Všechny ostatní sice mají také nějakou slevu, ale nižší. U některých komodit, třeba zahraničních zájezdů, mohou být rozdíly mezi cenou "od" a sumou, kterou nakonec zaplatíte, markantní. Kdo by se nechtěl válet u moře v ceně od 3000,- Kč? Počítáte-li ale opravdu s tím, že vás to nebude stát víc než 3000,- korun, musíte být lachtanem. Jen ten je totiž schopen ležet na pláži v Burgasu v lednu a mít z toho požitek.

Procestujete-li všechny kamenné obchody v širokém okolí a nabudete-li skálopevného přesvědčení, že nižší cenu už nelze najít, kouknete na některý z mnoha internetových slevomatů a tam, světe div se, mají věci za polovic nebo i za míň. Jak je to možné? Je fakt, že se zde nabízí jen určitý okruh zboží či spíše služeb. Liposukcí nepřeberně, ale auto tady nekoupíte. Kromě toho slevové portály fungují jako jakési loterie, nabídky tu visí jen omezenou dobu a je potřeba, aby se přihlásilo nějaké limitní množství zákazníků, jinak redukovaná cena neplatí. Nejvíc se mi líbí ten s doménou Slevazadarmo.cz, kterýžto se nesporně inspiroval známým bonmotem z povídky Šimka a Grossmanna: "Nechci tu slevu zadarmo". Jinak ovšem spojení "sleva zadarmo" je logický nesmysl.

Když tedy neodoláte a koupíte něco v některé slevárně.cz (neplést se slévárnou ani levárnou), dostanete místo zboží jen jeho příslib, čili slevový kupón, poukaz na služby, voučr. Ten má pochopitelně omezenou časovou platnost. Dcera kdysi jako dárek (od někoho, ne ode mne) obdržela kupón na medovou masáž. Jako typický spotřebitel chtěla příslib proměnit v zážitek až na konci deklarovaného období. I zkoušela se několik dní dovolat do masážního salónu, aby si dohodla termín, kdy jí budou mazat med kolem huby i jinde. Ale telefon nikdo nezvedal. Pojal jsem podezření, zda vůbec masážní firma existuje. Našel jsem ji a oslovil emailem, či spíš trochu jí pohrozil, když telefony nebere. Firma o jedné masážistce se omlouvala tím, že na telefony odpovídat nemůže z důvodu nepřetržité upatlanosti rukou od medu. Na maily reaguje až v noci, neboť nával zájemkyň o "medáž" nemá konce. Myslím, že dcera nakonec voučr neuplatnila, necítila by se dobře pod vyjetým medem a s pocitem nechtěné klientky (vždyť zaplaceno už bylo).

Vyznat se dnes v cenách vyžaduje vyšší vzdělání nebo takové příjmy, aby vám bylo jedno, kolik zaplatíte. Zadáte-li řetězec "ceny již od" do Gúglu, najde 1.300.000 odpovědí. Sleváren je u nás asi čtyřicet, k tomu ještě asi deset tzv. agregátorů čili meta-sleváren. Každý z těchto serverů má stovky nabídek. Takže až-slev je taky až až. Co s tím? Asi nic. Tak či tak, Murphyho zákony neošálíte. Ty totiž praví, že ať koupíte cokoli a kdekoliv, zcela zákonitě druhý den zjistíte, že totéž zboží právě výrazně zlevnili. Princip funguje i obráceně: nekoupíte, sleva zmizí a cena stoupne,  čímž se všechno zároveň - dle zákonů zachování hmoty, energie, peněz a vůbec - pěkně vyrovnává.

Zpět