Tamagoči reloaded

17.03.2014 17:03

Mému klasickému mobilu bez internetového připojení nehrozí, že se v něm usídlí mimozemští vetřelci, například malý přítel Pou ze vzdálené galaxie. Ono to vždycky nejprve začíná jako nevinná hra. Roztomilého Poua (neplést s medvídkem Pú - Pooh) si nainstalovala i moje študovaná dospělá dcera. A několik dalších miliónů majitelů smartfounů. Je to hezoučké a zadarmo. Ta samá dcera mívala i v devadesátých letech minulého století Tamagoči. A několik dalších miliónů většinou děvčátek. Bývala to stejná pitomost, ovšem s horší grafikou, navíc za peníze. Takže jednoznačně pokrok.

Hra spočívá v tom, že Poua musíte udržet při životě, lhostejno, že vypadá jako stylizované hovínko a nic jiného ani neprodukuje. Možná se tím utvrzujeme ve filosofickém postulátu Kilgora Trouta, že "být naživu stojí za hovno". Pokud jde o mou dceru, obě příšerky ji brzo přestaly bavit. Existují ale celé Pou-kluby a diskusní fóra. O čem zde diskutují? To, že věnujeme nenahraditelný čas péči o hromádku splašených bitů v mobilu, signalizuje něco shnilého. Proč stejný čas nevěnujeme něčemu užitečnému? Nejsem proti hrám. Řada těch klasických rozvíjí ducha a má společenskou roli. Kanasta a žolíky, či jiné karetní hry, člověče nezlob se, Scrabble nebo Carcassone. Když ale člověk sám samotinký klapá na displej a představuje si, jak pečuje o virtuálního tvora, je v tom něco ne-li zvráceného, tak notně pošahaného.

Jak mi bylo vysvětleno, Pou se umí dostat do nějakého vrcholného levelu, jímž je vlastní rozmnožení, či co. K tomu stačí jenom sto tisíckrát klepnout na nějakou ikonku. Až pocaď jsem netušil, co může být pravým smyslem šíření takové hry. Teď je to ovšem evidentní. Copak se asi stane se smartfounem, když na jeho displej sto tisíckrát ťuknete? No rozbije se. Přinejmenším se opotřebuje a bude potřebovat vyměnit. Čímž se jen potvrzuje známé pravidlo, že když je něco zadarmo, vždycky to něco stojí.

Zpět