Telecí řízek s lehkým bramborovým salátem

13.05.2012 12:00

Smažený řízek a salát, sotva lze najít větší klasiku. Co na tom vymyslet zvláštního a ještě o tom psát? Jedině snad vsadit na kvalitu vstupů a trochu to odlehčit. Kolik tak člověk sní za život řízků, není-li zrovna vegetarián? U něj by se zase daly měřit jiné „smažáky“. Pamatuji doby, kdy v restauracích byl řízek jediná jistota, ale i u něj někdy mohlo jít o život, u bramborového salátu tím spíš. Není nad to, když člověk ví, z čeho vaří.

Telecí kýtu naklepu, osolím a opepřím.  Pak se pustím do další operace, jejímž cílem je tak zvaný trojobal.  Do misky s vajíčkem přidám sladkou smetanu. Taky není špatné mít jistotu, jakého původu je strouhanka, nebo si vyrobit vlastní, třeba z toustového chleba. Proces obalování nemám rád, vždy okolí i sebe upatlám. Zatím jsem nenašel nějaký efektivní a elegantní postup. Obalené maso smažím na přepuštěném másle, jen dvě minuty z každé strany, aby strouhanka dostala barvu. Pak řízky poskládám do trouby na pečící papír a tam je dorazím.

Salát je připraven velmi rychle za předpokladu, že už někdo uvařil brambory a oloupal je.  Salátovky nakrájené na obloučky smíchám s tenkými plátky šalotky rozebranými na dílky. K tomu se přidají sušená rajčata, čím tenčí nudličky, tím lépe. Sůl, bílý pepř a panenský olivový olej. Promíchat, netřepat. Hotovo.

Zpět