Telecí roláda

09.02.2014 12:00

Připravím si náplň, aby měla čas vystydnout a nemusel jsem si pálit prsty, až ji budu umisťovat na maso. Na šalotce orestuji krémové žampióny a drůbeží játra, vše samozřejmě příslušně pokrájené. Přidám vydatnou hrst směsi bylinek. Dochutím a nakonec směs podliji portským vínem a nechám odpařit. Nádivka by byla lepší kompaktnější, třeba ve formě vaječné omelety, ale rodina z vajec uvnitř masa není moc nadšená. Současně si připravím hrušku jako teplý doplněk k masu telecí roládaa bramborám. Půlky oloupaných hrušek povařím v trošce vody s citrónovou šťávou a nasekaným zázvorem, dochutím medem, špetkou soli, balsamicem, skořicí a hřebíčkem. Hrušky, jsou-li měkké, netřeba moc vařit, raději se jen tak povalují ve voňavé lázni.

Telecí kýtu nebo plecko je třeba naříznout tak, aby vznikla co největší plocha. Tu pak pomocí paličky a igelitového sáčku rozklepávám. Igelitový sáček zmírňuje dopady a zabraňuje tomu, aby odlétávaly kousky masa tam, kam nemají. Maso osolím, opepřím a potřu dijonskou hořčicí. Navrším sem vychladlou náplň a maso zavinu, nejprve po krátké straně a pak po delší. Je dobré, když nikde nic nečouhá ani nevykukuje. Potravinovým motouzem balíček ovážu, aby byl schopen transportu, aspoň z kuchyňské linky do pekáče. V tom jsem připravil podloží z kousků másla. Roládu ovšem nejdřív krátce osmahnu na oleji, aby se maso zatáhlo. Pak ji peču tak hodinu i víc, zpočátku přikrytou kusem alobalu. Občas ji zlehka polévám portským.

Brambory byly sice chutné, ale té kategorie, která je nejlepší v rozňahňaném stavu. Uvařím je bez slupky, sliji vodu a přidám máslo, čerstvý strouhaný křen, sůl a trochu mléka. Šťouchám tak dlouho, až vznikne hrubší kaše. Mixérem by to taky šlo, ale u některých brambor mám pocit, že vrtulka vytvoří až příliš jemnou a hlavně lepkavou hmotu. Nakrájenou roládu i kaši poliji vyredukovanou šťávou s příchutí portského. Křen a sladkokyselá hruška dodávají jídlu zajímavé a nečekané souvislosti.

Zpět