To čtvrté ve 4D

25.12.2013 12:25

Filmy 3D už nestačí. Chtěl jsem psát o kinech 4D, a než jsem se dopátral, jak asi vypadá ta čtvrtá dimenze, máme tady už kina 5D. Protože do biografů moc nechodím (ale zvukový ba i barevný film znám), pořád mi vrtalo hlavou, jak se nasimuluje ten další rozměr, když člověk je ve své podstatě tvor trojrozměrný. Až později jsem pochopil, že nám tu matou pojmy. Zatímco "D" ve 3D znamenalo rozměr (dimension), od čtyřky vlastně jde o smysly, jimiž vnímáme to, co nám v kině předkládají. Pak poněkud nechápu ono "D", nemělo by tam být spíš "S"? Podle počtu smyslů, jež jsou v biografu zapojeny, bychom měli staré němé filmy označovat jako 1D, vlastně 1S, zvukové filmy pak 2S. Jenže pak do logiky nezapadá 3D, který je pořád dvousmyslový. Nebo že by ono "D" znamenalo, že multiplexní 3D je třikrát a 4D čtyřikrát dražší než starý dobrý ošoupaný a rozvrzaný biák na předměstí?

Vezměme tedy smysly v pořadí, jak je postupně uchvacoval filmový průmysl: zrak - sluch - čich - hmat - chuť. Ve 4D vnímáme pachy a vůně. Za hmatový vjem bychom mohli považovat efekt, kdy se sedadlo, na němž sedíme, hýbe sem a tam, takže hmatáme ve tmě, abychom se chytli opěradel nebo sousedů. To se ale děje až v 5D kinech. Prostě ty číslice nelze brát logicky ani matematicky. Jsem otravný hnidopich. Už od 3D je potřeba předem pečlivě vybírat, na co člověk půjde. Některé příliš akční filmy, které ve 2D zvládnete bez problémů, z vás ve 3D po třech hodinách udělají trosku, které jdou oči šejdrem. A titulky jsem tu přestal číst už po hodině. Ovšem pořád ještě stačí zavřít oči. Když vám ovšem pod nos vypustí nějaký 4D-smrad a začnou na vás stříkat studenou 4D-vodu, uniknete sotva. Půjdu-li někdy na čtyři a více "dé" film, pak jedině na nějakou konverzační komedii odehrávající se v mírném podnebném pásmu, převážně v nekuřáckých salónech. V případě dobrodružného putování pouští či Antarktidou, nebo půjde-li o sociální drama z prostředí jatek nebo chemičky si raději počkám, až to budou dávat v televizi.

Co přijde po 5D kině? Od verze 6D virtualitu postupně nahradí plná realita. Například se zapojí poslední ze smyslů - chuť, budou nám rozdávat pokrmy a nápoje. Těšme se na suché, promíchané a netřepané Martini v bondovce. A v 7D kině nás Rambo zastřelí doopravdy.

Zpět