Třetí průmyslová revoluce

16.10.2014 10:16

Dvě průmyslové revoluce už byly. Teď vypukla třetí. Zachvátila ale jen jedno průmyslové odvětví, byť globální. Jde o revoluci zábavního průmyslu. Někdo by mohl namítnout, že se vyvíjí hlavně ICT. Ano, ale ony převratné změny výpočetních a komunikačních technologií jsou tu převážně jen kvůli zábavě. Komunikaci mezi lidmi už máme saturovánu celkem dostatečně. Teď se ajtý zabývá hlavně tím, jak se lidé mohou bavit. Ne bavit se s někým, ale bavit sami sebe, zbavit se nudy. Dokonaleji, komplexněji, kdekoliv.

Na co třeba potřebujeme obrovské terabajtové disky a superrychlé linky? Nejvíc prostoru a přenosových kapacit zaberou přece filmy, videa a miliardy fotek, které lidé někam nepřetržitě strkají nebo si stahují. Nemá to jiný účel než zábavný, pokud tedy do zábavy zahrneme širokou škálu lidských aktivit včetně voyerismu a exhibicionismu. Revoluce nám například přenesla zábavu do mobilu. Máme v něm už všechno, co jsme měli předtím různě rozstrkané jinde: v televizi, noutbuku, čtečce, plejstejšnu nebo CD přehrávači (to je ta stará zaprášená bedýnka v obýváku, do které kdysi otec nebo děda kupovali cédéčka). V mobilní verzi už existuje téměř vše z průmyslového odvětví šoubyznysu. Někteří lidé si smartfoun berou i do sprchy. Co kdyby jim něco uniklo?

Aby se jednou z toho smartfounu nestal i smrtfoun. Ale i k této finální příležitosti nesporně existuje nějaká aplikace dostupná volně ke stažení. Když aplikace zjistí, že její člověk nereaguje, což u někoho znamená (mimo pauzy na spaní) aspoň jednou za minutu hrábnout prsem na dotykový displej, pošle mesidž pozůstalým, časově zanalyzuje komunikaci, vyseparuje z ní poslední větu, zavěsí ji na fejsbuk a uzavře tajmlajnu. První dvě průmyslové revoluce změnily podobu naší Země. Třetí mění člověka v nový druh Homo Sapiens Gaudens. K smrti ubaven.

Zpět