V přímém přenosu

20.01.2005 12:00

Díky technickému pokroku a všudypřítomnosti médií můžeme dnes sledovat v přímém přenosu už prakticky cokoli. Vidět vybuchující bomby ve stejném okamžiku jako ti, kdo je shazují, nebo sledovat promenující se sexbomby současně s těmi, kdo si zaplatili šílené vstupné, není už nic zvláštního. Technicky srovnatelná a řešitelná otázka, etika toť jiná věc.

Onehdy jsem četl, že vědci vyvinuli mikrokameru velikosti pilulky, která je schopna po spolknutí putovat naším tělem a až šest hodin vysílat obraz našich útrob. Pro medicínu a pacienty nesporně úžasná věc, která posune diagnostiku o krok dál a po dořešení některých organizačně- logistických detailů (např. postupů vracení, resp. zvracení zapůjčených pilulkamer) osvobodí i diagnostikované občany od nepříjemných vyšetření. Média tuto zprávu přinesla v rubrice „technické novinky“ (prozatím). Je však jen otázkou času než někoho napadne, že by mohlo být zábavné a zejména z hlediska sledovanosti lukrativní vysílat pro širokou veřejnost pomocí tohoto technického nástroje jaksi on-line to, co se právě děje doslova uvnitř některé vlivné osobnosti. Propašovat pilulku do nápoje nějaké VIP osoby nebude složité. VIPije ji, my si přepneme kanál a hned koukáme do nitra ministra vnitra.

Je fakt, že nevím, co bychom vlastně viděli. Je fakt, že nevím, jak se s tím vypořádá zákon na ochranu osobních údajů. Možná by se totiž ukázalo, kdo na co má žaludek, že je bez nervů nebo mu naopak tyto tečou a hrají, zda v něm není žilka dobrá, má-li nebo nemá-li srdce na pravém (tj. levém) místě, nebo naopak srdce z kamene, kolotá-li mu v žilách syrovátka či modrá krev, jestli se v něm hnula žluč a pohnul-li kostrou, zda ho chytá druhá míza, vymluvil-li si plíce, má kosti v břiše a nedej bože, jestli koneckonců není jedno velké střevo. Co ale vím už teď, je skutečnost, že takové vysílání by nesporně přerušovaly reklamní šoty. Konečně bychom totiž mohli spatřit, jak blahodárně působí bifidobakterie, jaké zázraky vykoná redukční nápoj nebo multivitamín a jak různé cucací zdravotní bonbóny vyhánějí viry a bakterie. V případě reklam by se ovšem o přímý přenos nejednalo. Jako vždy.

 

 

 

 

Zpět