Vepřová panenka ala Wellington s dýňovým pyré

13.10.2012 12:00

Se jménem prvního vévody z Wellingtonu není spojováno pouze vítězství nad Napoleonem u Waterloo, ale též hovězí svíčková zapečená v listovém těstě. Těžko určit, zda na tomto receptu měl autorský podíl nebo jen s oblibou konzumoval výsledek. Celebritě někdy stačí prohlášení, že to či ono lahodí jejímu oku, uchu vepřová panenka ala Wellingtonnebo jazyku, a hnedle je tu název.

Moje varianta pracuje se svíčkovou vepřovou. Tuto odblaním, opepřím a zprudka v celku opeču na oleji, aby se takzvaně zatáhla. Pak může odpočívat a chladnout. Mezitím připravím dýni, tohle byla myslím krásně oranžová Hokaido. Oloupanou a nakrájenou na kostky lehce povařím, sliji a dopeču v troubě pokapanou olivovým olejem a hojně proloženou rozmarýnem. Pak taky odpočívá. Před podáváním dýni rozmixuji a dochutím. Abych doplnil podzimní náladu pokrmu, připravil jsem omáčku z lišek. Šalotku a lišky orestuji s drceným kmínem, solí a pepřem a pak dodusím v zeleninovém vývaru. Kousek másla na závěr neuškodí. Houby rozmixuji a sladkou smetanou dokončím jejich změnu v omáčku.

Vychladlou panenku připravím pro mumifikaci, aspoň zkraje to tak vypadá. Osolenou ji obalím nejprve tenkými plátky pancetty. Pak vezmu (přiznávám – kupované) listové těsto rozválené již na úhlednou placku. Do něj pěkně natěsno zavinu maso a uložím na pečící papír. Vrch těsta potřu žloutkem a především propíchám vidličkou a na krajích vytvořím jakési průduchy, aby chemicko-fyzikální procesy probíhající uvnitř zámotku měly kudy ventilovat přetlak. Wellington se peče asi půl hodiny na 200 stupňů.

Určitě Wellingtona vyzkouším i dle originálního receptu. Svíčková na něj ale ještě nic netuší a spokojeně se krmí u pana Drozda ve chlévě pod beskydskými kopci. Chlév jiné kategorie zde sebekriticky zveřejňuji, abych dokumentoval náročnost postkulinářských prací, které čekaly na manželku aniž měla Hérakla ku pomoci. 

postkulinářský čurbes

Zpět