Vypnout & zapnout

01.07.2012 11:00

Všichni známe první a univerzální doporučení každého ajťáka, jež zaslechneme, když se na našem pécéčku vyskytne nějaký problém. Vždy doufám, že na tom mém se najde nějaká unikátní záludnost, nad níž přivolaný technik bude krásně vrtět svou kudrnatou hlavou a říkat, že něco takového ještě neviděl. Ale obvykle to skončí tím, že stroj zrestartuji, což spolehlivě zabere. Nicméně drobnou zásluhu si přece jen připsat mohu. Na vlastním těle, tedy PC, jsem nedávno zakusil vylepšení metody vypnout & zapnout. Tato inovace spočívala v tom, že bylo nutno vyndat disk z PC, zapojit ho jinde, zjistit, že mu nic není a vrátit ho do původního PC. Počáteční problém podivuhodně zmizel. Záhada? Snad jen pro technicky smýšlejícího. Pro lidi, kteří uznávají tajemné a dle Chestertona "stojí vždy jednou nohou na zemi a druhou v říši pohádek", je vysvětlení jasné. Když matce seberete na chvíli dítě, veškerá případná zášť vůči němu zmizí a prázdná mateřská náruč netouží po ničem jiném než po svém zaplnění. A co jiného asi cítí motherboard?

Nechápu ale jednu věc. Proč Windowsy a v nich běžící stovky aplikací generují takovou bohatou škálu různých chybových hlášek? Jako například: "Operaci nelze dokončit kvůli chybě 800c0008". Budete snad hledat v nějakém katalogu chyb číslo 800c0008? I kdybyste nakrásně vysvětlení našli, jste si jisti, že byste mu rozuměli a byli schopni něco zachránit? Ostatně Murphyho zákony praví, že "Chybové hlášení je nejpodlejší pomstou počítače". Oč jednodušší a rychlejší je prostě vypnout a začít znovu! Za pozornost stojí i fakt, že chyby jsou označeny minimálně troj- ale spíš více- cifernými čísly. Patrně to vyplývá z faktu, že zatímco spuštěný program může ke svému zdárnému cíli dospět jen jediným možným způsobem, tak naopak zádrhele, které během jeho cesty mohou nastat, se počítají na stovky. A to ne všechny programy disponují počeštěnou sadou chybových hlášek. I když, kdo ví, kdo to vlastně překládá, jak ilustrují níže uvedené perly. Přinejmenším u jedné je zcela evidentní, že českou lokalizaci provedl stroj:

- Závažná chyba 104 při pokusu o sdělení chyby 104.
- MESSENGR.EXE: Ve vašem systému se vyskytly podmínky, které teoreticky nemohou nastat a způsobily chybu č. 1003.
- Vyskytla se tato neopravitelná chyba: Chybný příkaz. Skončit můžete tlačítkem Dokončit.
- Složka hm {pochvalné mručení} se nedá odstranit. Vyskytl se přestupek sdílení.
- SelectObject to compatibleDC failed: Operace byla dokončena úspěšně (0).

Proč všechny programy v případě chyby rovnou nenapíší to jedno jediné, každému pochopitelné doporučení? Devadesát procent problémů by se tím vyřešilo. A v tom je možná právě ten kámen úrazu. Stoupla by totiž nezaměstnanost. Na trh práce by byly vrženy zástupy vysoce erudovaných IT odborníků, protože většinu zádrhelů na osobních počítačích by si jejich uživatele řešili sami a hned.

Zpět