Za dysfemizaci jazyka

03.10.2013 03:10

Ač převládá názor, že společnost jako taková hrubne a ztrácí kultivovanost, jazyk se zaplňuje eufemismy, čili se vlastně zjemňuje. V některých oborech a oblastech se tento jev projevuje markantněji než v jiných. Zatímco např. v zemědělství nebyl zaznamenán žádný větší nárůst eufemismů a floskulí (říkat krávě dojnice je spíš jevem účelového zploštění světa z doby budovatelů socialismu), politika, zpravodajství, marketing, píár a ejčár jimi jenom hýří.

O eufemismech v EU a v potravinářském marketingu byla zmínka už zde. Samostatné pojednání si zaslouží jazyková kreativita v oblasti lidských zdrojů, zejména pokud jde o pojmenování pracovních pozic. Každý už určitě narazil na vizitku, na níž se skví zlatým písmem nějaká obdiv budící funkce, která přitom patří průměrnému šmudlovi, jenž sedí u třicátého osmého stolu druhé řady oupnspejsu. Ale proč lidem v pracovním procesu nedopřát aspoň trochu pocit důležitosti, když to vlastně nic nestojí? A tak máme armády vedoucích a manažerů čehokoliv. Každý podomní prodejce je přinejmenším obchodní konzultant nebo raději senior sales manager. Když se vám ozve vymahač dluhů, vyděsíte se. Ale ohlásí-li se takový "platební poradce" nebo "default consultant", zůstanete v klidu přinejmenším do doby, než uvidíte jeho holou lebku a gigantické bicepsy. Některé nutné, ale společensky přehlížené profese bude potřeba v tomto smyslu také vhodně přejmenovat. Ve vrátnicích místo vrátných by mohl sedět vstupní poradce, zatímco kosmetičky podlahových krytin (uklízečky) by se radily o optimalizaci imidže vstupní haly. Operátor odpadové recyklace, vise na stupátku kukavozu, by se hned cítil líp než obyčejný popelář.

Místem, kde se dobře daří eufemismům, jsou různá osobnostní hodnocení v HR útvarech. Nemůžete jen tak o někom napsat, že je starý, ale to, že má "chronologický náskok", už zní přijatelněji. Takže převedeno do běžné denní komunikace - pozvracíte-li městské záchody za vydatného řevu hajzlbáby, která vám vynadá do starých pitomců, můžete to eufemizovat například takto: V důsledku toho, že jsem reverzně konzumoval na veřejných sociálních zařízeních, manažerka toaletních služeb hlasitě deklarovala, že jsem vývojově retardovaná osoba s chronologickým náskokem.

A tak volám po větší dysfemizaci jazyka. Budeme-li totiž vhodně dysfemizovat eufemismy, tak se zase dostaneme na normální jazykovou hladinu, jak znázorňuje toto schéma:

eufemizace a dysfemizace

Zpět