Zákonitosti katastrofických filmů

02.05.2014 05:02

Jde-li člověk do kina, měl by vědět, na co se má připravit. Některé žánry jsou dokonce tak předvídatelné, že by na ně vlastně ani chodit nemusel. Jako třeba filmy katastrofické. Jejich základní typy můžeme definovat podle toho, odkud zkáza na lidstvo přijde:

1) Typ ZLÝ E.T.
Mimozemšťanům courajícím Vesmírem dojde palivo nebo něco stejně důležitého, takže se rozhodnou osídlit Zemi. Byť jejich lodě jsou obrovské jak celý Manhattan, nikdo (kromě proroka - viz dále D.) si jich nevšimne, dokud jejich laserové zbraně nespálí pár hotdogových stánků na Páté avenue. Sem patří i příběhy o sofistikovanějších způsobech jak ovládnout Zemi, například nenápadnou infiltrací do lidských bytostí, ovšem takový film má pak mnohem méně příležitostí pro masové a efektní scény bortících se mrakodrapů, valících se tsunami nebo gigantických požárů, kvůli nimž na to konec konců chodíme.

2) Typ SVĚT RELOADED
Přírodní síly dospějí k názoru, že planetu Zemi je potřeba z gruntu předělat. Zde se naskýtá celá řada možností, od planetky či jiného šutru letícího Mléčnou dráhou, až po erupci megasopky. Tyto planetární přestavby svorně nepočítají s tím, že vše, co je větší než šváb, musí být nutně zachováno.

3) Typ NĚCO NEVYŠLO
Skupina hamižných lidí způsobí, že se nějaký experiment vymkne. Z důvodů oné hamižnosti se to snaží utajit tak dlouho, až už s tím nejde nic dělat. Zde už bylo zfilmováno kde co, ale pořád se dá vymyslet nějaká zmutovaná obluda nebo virová nákaza šířící se každým prdnutím. Zabijácké včely nebo přerostlí pavouci mají výhodu v tom, že jejich působení lze libovolně lokalizovat podle představ scénáristy a režiséra, zatímco spadne-li na Zem kus Měsíce, tak už těžko divákům namluvíte, že v sousedním státě si toho nikdo nevšimne.

Vše začne a vše se vyřeší jedině v USA. I kdyby na naši planetu letělo třista padesát meteoritů z různých směrů, žuchnou všechny někde mezi Washingtonem a San Franciscem. Přípustné jsou jen tři výjimky, které je schopen americký divák ještě rozlišit. Paříž, Londýn a Tokio. Přitom je nezbytné, aby došlo ke zhroucení Eiffelovky a Big Benu. S tím Tokiem je už trochu potíž, ale divák se obvykle spokojí s tím, že katastrofě podlehnou tisíce šikmookých obyvatel, z čehož pochopí, že je to někde v Asii. Jedině bystrý Američan pozná, že pole kukuřice a jím procházející silnice jsou nějak zvlněné, takže okamžitě vydedukuje obřího hada pod zemí. Středoevropan by jenom zanadával na šlendrián silničářů a zemědělců.

V katastrofických filmech všech typů vystupují vždy tyto postavy:

A) ZACHRÁNCE
Hrdina, jenž na konci zachrání svět nebo aspoň Severní Ameriku, je vždy rozvedený. Jsa přetížen neustálým bojem za dobro, notoricky nestíhá narozeninové oslavy dětí nebo jejich vystoupení na besídkách, až to manželku přestane bavit. Tento rozháraný společenský vyvrhel, občas se oddávající alkoholu, prokáže největší odvahu a/nebo genialitu, zatímco přítel bývalky se projeví jako pěkný zbabělec.

B) PREZIDENT USA
Pokud jde o opravdovou planetární katastrofu a nikoli případ s přerostlou anakondou sužující okres v Ohiu, je potřeba ukázat amerického prezidenta. Ten zásadně zůstává v nejhorší chvíli se svým lidem a když zrovna nepilotuje vrtulník, poskytuje raněným duchovní útěchu. Někdy je potřeba v zájmu celého lidstva řídit operace jaksi globálně. Pak, po dlouhém přemlouvání, se uvolí k evakuaci do bunkru ve Skalistých horách.

C) OUŘADA
Oficiální představitel vlády, města či nějaké instituce vytrvale bagatelizuje všechna varování a odmítá dát povel k evakuaci obyvatel. Námitka, že možná jako první pochopil podstatu, a sice že není kam evakuovat, není vhodná. Naopak je potřeba zdůraznit vazbu na ty hamižníky (v případě filmů typu 3). Ouřada se jako první morálně sesype a škemrá o pomoc.

D) PROROK
Prorokem nemusí být zákonitě ten, kdo pak všechny zachrání. Obvykle vypadá odpudivě a nevěrohodně, takže slušný Američan na jeho varování nedbá. Často jde o potrhlého vědce, jenž sice odhalil nebezpečí, ale neumí ho patřičně prezentovat. Prorok se později stává užitečným pomocníkem zachránce, jenž tolik rozumu nepobral. V intelektuálně náročnějších dílech prorok rezignuje na život ve zničeném světě a důstojně hyne.

Film musí mít vždy stejný průběh. Na počátku je nám naservírována jakási malá ochutnávka toho, co přijde později. Třeba někde v zapadlé vsi se začne vařit voda ve studni, nebo armáda lesních mravenců napadne něco, co by normální mravence ani nenapadlo napadnout. Pak jsou nám představeny hlavní postavy, a to jednak ty, jež na konci budou tahat svět z bryndy, tak také ony, které to nepřežijí. Zatím ale nevíme, kdo bude kdo. Zároveň je nutné ukázat, jak krásné je být naživu. V holyvúdském pojetí to znamená, že zde musí objevit aspoň jedna grilovací párty s pobíhajícími dětičkami a jeden školní baseballový zápas s fandícími rodiči. Ideální materiál představují třeba rodinky hasičů. Ti pak rovnou od nedojedených hamburgerů jdou vyprošťovat z trosek manažery, kteří odmítali poslouchat varovné hlasy. 

Na scénu nastupuje prorok se svými vizemi, které jsou všem k smíchu. Jedině budoucí zachránce začne trochu větřit. No a pak už to znáte, rostoucí příznaky průšvihu si jako horký brambor mezi sebou pinkají různí C, dokud B neprozře. A a D prožívají zadostiučinění, smích však není povolen, neboť situace je vážná. To už ovšem reportéři chrlí jednu zprávu za druhou a oběti jdou do stovek až miliónů. Ať už se jedná o jakýkoliv typ katastrofického filmu, musí na konci zůstat aspoň hrstka statečných a spravedlivých Američanů, kteří v (před)posledním záběru hledí do zdevastovaného kraje a zvlhlým zrakem nebo lapidárněji slovy vyjadřují odhodlání vybudovat novou, lepší společnost.

Chcete-li zjistit, zda autoři jsou hororově orientovaní jízlivci, neodcházejte při titulcích. Někdy se těsně před nimi nebo až po nich objeví poslední záběr, který nám naznačí, že veškeré snažení bylo stejně marné. Vesmírem se totiž řítí daleko větší šutr, nebo ta smrtonosná včela nezahynula pod napalmem, ale naopak se stala ještě smrtonosnější. Nemáte-li dost, můžete hned přejít do dalšího sálu multikina, kde určitě dávají pokračování v podobě tak zvaného postkatastrofického filmu.

Zpět