Zaručené zprávy

05.11.2012 19:50

Výraz "zaručené zprávy" jest užíván jako ironické synonymum pro novinářské kachny. Pro mne však představují zprávy, o nichž vím předem, že zaručeně přijdou. Jsou majákem v moři neočekávaného. Objevují se každý rok ve stejnou dobu, a zní vždy stejně. Ničím nepřekvapí, a v tom je jejich největší hodnota. Přijdou-li, jsem uklidněn, že svět je ještě v pořádku (nebyl to nějaký reklamní slogan?).

Jak takové zaručené zprávy vznikají? Řekl bych, že na ně redakce mají fixní scénáře, sepsané instrukce a vzory. Stačí nalistovat patřičné heslo a článek nebo zpravodajský šot je hotov. Pro každé heslo jsou definovány nezbytné podmínky, které musí být splněny, aby média sdělení vzala. Pak je tu popsáno v zásadě povinné schéma a případný obrazový doprovod. I úplný elév v redakci podle tohoto receptu musí zplodit materiál do večerních zpráv nebo na stránky deníku. Uvádím pár vybraných:

PRŠÍ
Musí pršet tak, aby se rozvodnil aspoň mrňavý potůček v nějaké obci, kde vyhlásí jeden z povodňových stupňů. Starosta vzpomíná, jak vodní živel řádil o minulé povodni. Redaktor v pláštěnce stojí tak, aby byla vidět valící se kalná voda.

NEPRŠÍ
Musí nepršet několik týdnů, a to ve vegetačním období (sucho v zimě nikoho nezajímá, ledaže -> NESNĚŽÍ). Zemědělci hovoří o ztrátách na výnosech. Záběry na popraskanou hlínu a neduživé rostlinky.

HOUBY
Když rostou, někdo zaručeně najde velkou houbu a zavolá do redakce. Štáb natočí houbu, pokud možno v rukách malého potomka, aby vynikla její obrovitost. Šťastný nálezce neprozradí místo, kde ji nalezl.

SNĚŽÍ
Musí jít o sníh první, jenž vždy překvapí. Silničáře a řidiče negativně (jsou zaskočeni). Velká variabilita záběrů, auta v zasněženém příkopu apod. Provozovatele zimních areálů překvapí pozitivně. Tito v reportáži mudrují, zda je sněhu dost a zda budou nebo nebudou zasněžovat. Záběry na sněžná děla.

NESNĚŽÍ
Musí být nejméně po vánocích a pořád nic. Provozovatelé zimních areálů pláčou, že oproti loňsku přijdou o x% tržeb (čím větší x je, tím lépe, nemělo by ale překročit hodnotu 100). Záběry na opuštěné lanovky. Mudrování o tom, zda se dá nebo nedá zasněžovat. Záběry na sněžná děla.

SNĚŽÍ HODNĚ
Nesmí jít o první sníh (-> SNĚŽÍ). Hrozí problém s nedostatkem posypové soli. Zástupce údržby silnic porovnává spotřebu a vyjadřuje se v tisících tun. Záběry nakladače nabírajícího z bílé hromady soli.

SNĚHOVÁ KALAMITA
Musí přes noc napadnout aspoň 15 cm sněhu, v Praze 5 cm. Nepřeberná studnice témat na reportáže. Přinejmenším uvíznutý lokální vlak nebo jiné spojení - rozhovor s čekajícími občany. 

VÁNOCE (KDY)
Nutno hlídat od počátku září den, kdy vypukne vánoční kampaň nákupních center. Každý rok začne dříve než minule. Pokud ne, i tak je někdo první, o kom lze mluvit. Záběry na vánoční ozdoby a čokoládové figurky na regálech.

VÁNOCE (KOLIK)
Nelze pustit dříve, než 14 dnů po -> VÁNOCE (KDY). Průzkumy, kolik lidé očekávají, že utratí za dárky. Rozhovory na ulici nebo spíš v nákupních centrech. V šotu musí být aspoň tři respondenti a jimi uvedené hodnoty se musí lišit. Když nejsou k dispozici aktuální výsledky průzkumu, použijí se loňské a čísla se mírně upraví nahoru nebo dolů, podle toho, zda krize roste nebo naopak ustupuje.

SILVESTR (PŘED)
Varování před nesprávným používáním zábavné pyrotechniky. Lékař komentuje případy z minulého Silvestra. Citlivě volit záběry na zmrzačené končetiny. Varování pro majitele psů, že tito (psi) slyší šestkrát lépe a lze je uklidnit sedativy u veterináře. Záběry na choulostivější a soucit budící rasy.

SILVESTR (PO)
I přes varování před nesprávným používáním zábavné pyrotechniky došlo k úrazům. Lékař komentuje případy z právě uplynulého Silvestra. Citlivě volit záběry na zmrzačené končetiny. Úklid po nočních oslavách v ulicích. Záběry na rozbité sklo a zbytky dělobuchů na Václavském náměstí.

VELIKONOCE
Nesplést datum, jde o nestabilní svátek. Ukázka lidových tradic. Občanka, nejlépe v kroji, předvádí malování kraslic. Občan, nejlépe v kroji, plete pomlázku.

PRÁZDNINY (ZAČÁTEK)
V den začátku letních prázdnin se očekávají zácpy na silnicích. Redaktor stojí před dálnicí, ideálně, když je ucpaná. Není-li, nutno uvést, že "zatím je klid". 

PRÁZDNINY (KONEC)
V den konce letních prázdnin se očekávají zácpy na silnicích. Redaktor stojí před dálnicí, ideálně, když je ucpaná. Není-li, nutno uvést, že "zatím je klid". 

Mám rád zaručené zprávy. Nemusí být ani ověřené. Stačí, když se mohu spolehnout, že se objeví a současně nepřinesou nic, co bych nečekal.

Zpět