Aj ti ajťáci!

12.10.2015

Žijete-li v plném souladu s matkou přírodou a s elektřinou se setkáváte jen v rámci pozorování letních bouřek, i tak narazíte na digitálno, jakmile opustíte svou jurtu. Protože digitálno prostoupilo celý náš pozemský život, a je tudíž logické, že spolu s ním se přemnožili ti, již se jeho provozem, údržbou a rozvojem živí. Ajťáci. Ajťák není profese, je to vývojový druh. Prostě příroda si vytváří specializované druhy, když je potřebuje, podobně jako se v mraveništi dělbou práce vyčlení jednotlivci zaměření na boj, krmení housenek atd.

Většina firem vlastní více aut, ale manažery by ani ve snu nenapadlo zaměstnávat několik automechaniků na plný úvazek. Co by tito taky celé dny dělali? Auta prostě jezdí a občas se s nimi sekretářka staví v servisu. Nikdo se ale nepodivuje tomu, že v každé firmě mají nejednoho IT technika. Lze pochopit, že podniky, které se živí vývojem softvéru, produkují počítačové aplikace nebo programují složité obráběcí stroje, disponují rozsáhlým IT týmem. Ale ajťáky najdeme i tam, kde se dováží z Německa jogurty, obchoduje se s železným šrotem nebo se vyrábí prošívané bundy. Konec konců dnes i středně velká rodina potřebuje aspoň jednoho počítačového šílence, rodinného ajťáka, na kterého se obrací všechny tetičky a strýcové, neteře a bratranci, když jim něco nefunguje v tabletu, mobilu nebo notesu. Nějak mi z toho plyne, že kdyby auta fungovala stejně spolehlivě jako ICT, byly by naše ulice jedno velké parkoviště stojících a blikajících vozidel a zoufalí řidiči by nenašli místo, kam postavit výstražný trojúhelník.

Stran ajťáků je ovšem potřeba uvést na pravou míru některé pojmy a vyvrátit zažité mýty. Nuže, ajťák rozhodně není údžbář, který mění žárovky a opravuje zaseklý zámek kabinky na záchodě. Jinak ovšem do množiny ajťáků můžeme zahrnout programátora, admina, informatika, hackera, ICT technika, síťaře nebo vývojáře, aniž máme a někdy budeme mít jasno, čím se liší a co kdo vlastně přesně dělá. Jiná taxonomie ajťáky dělí na šroubováky, programátory, dráťáky a kravaťáky. Pro pracovníky ejčáru upřesňuji, že se zde hovoří o technické čili hardwarové podpoře, tvůrcích software, technicích sítí a nakonec o menidžmentu IT oddělení.

Prostě pro laiky je ajťák neproniknutelná bytost, která sama má největší zájem na tom, aby takovou zůstala. Začíná to již samotnou kanceláří, pokud se jeskyně dá kanceláří nazývat. I kdybyste pracovali v hypermoderním skleněném paláci plném velkých, v jásavých barvách vyvedených oupnspejsů, v nichž se vznáší manažerky a manažeři v bílých kostýmech a oblecích od Gucciho, bude skupina ajťáků sedět hned vedle servrovny v nejtemnější kukani, v níž se žaluzie vytahují jen dvakrát ročně, když dorazí četa myčů oken. Cedule na dveřích je vám sice určena, ale nesnažte se ji pochopit, natož se jí řídit. Veškerý prostor IT pracoviště bude obestavěn regály zaplněnými hardwarem a teprve po delším mžourání do šera se vám podaří rozeznat pracovní stoly nebo alespoň bytosti sedící před monitory ukrytými ve skrumáži kabelů.

Některá firemní pravidla, jako např. dreskód nebo kodex chování, pro ajťáky neplatí. Pozdravit můžete, ale odpovědi se nedočkáte natož dotazu, co si přejete. Nevíte-li, za kým konkrétně jdete, máte smůlu. Až když za hradbami krabic od pizzy rozeznáte příslušnou kudrnatou čupřinu a položíte jí konkrétní dotaz, může proběhnout komunikace. Není ovšem pravda, že první věta ajťáka zní "Zkusil jste to vypnout a zapnout?". Natolik jsme už totiž všichni poučeni, že popis závady končíme sdělením, že restart jsme zkoušeli opakovaně. Marně doufáte, že se tomuto nepříjemnému vstupnímu procesu vyhnete tím, že ajťáka odchytíte někde na chodbě nebo v kuchyňce. Jejich výskyt mimo prostory jeskyně a servrovny nezaznamenají snad ani bezpečností kamery a pohybová čidla - ostatně ty jsou už dávno pod jejich kontrolou - tak jak by se to mohlo povést vám?

Maskováni mikinami s vtipnými nápisy, jež jsou srozumitelné pouze ajtý kolegům, se sice někdy objeví na celofiremním mítinku, ale ani tam nikdy nebyli spatřeni všichni pohromadě. Několik z nich v té době zcela nezbytně muselo zajít do klimatizované servrovny, aby nahodili spadlý router, nebo aby si tu vyzvedli chlazené nápoje, zatímco jiní sedí před obrazovkou a hledí na graf vytížení CPU tak upřeně, že si je na mítink netroufne vytáhnout ani generální ředitel.

My všichni v kancelářích jsme otroky a uživateli výpočetní techniky. Přiznejme si, že se cítíme vykolejeni, když tato přestane fungovat a jsme rádi, že na konci chodby sedí aspoň jeden ajťák, který nám pomůže navodit zpátky stav, kdy si zase v klidu můžeme sjíždět virály a sem tam odpovědět na mail nebo spáchat nějakou excelovskou tabulku. Jen marně přemýšlím, na co vlastně ajťáci v pracovní době koukali předtím, než byl natočen seriál IT Crowd. Vlastně vím. První série Hvězdných válek naštěstí vznikly předtím, než se druh zvaný ajťák vyvinul.