Appky na šlapky
Dospělí, rozumní lidé donedávna vykonávali každodenní úkony a procesy bez poradců, skoro bez přemýšlení, automaticky. Prostě vstali z pelechu, odskočili si, umyli se, oblékli se a našli něco k snědku v lednici nebo si to koupili cestou do práce. Když místo do ofisu směřovali výjimečně na několikadenní služebku, věděli, že si večer předtím musí zabalit kufr. V kanceláři vypili jen tolik kafí, kolik jejich organizmus snesl. On to tak nějak sám poznal. Ten organizmus. Taky si občas vyžádal sklenici vody. Na oběd lidé chodívali podle toho, na co měli chuť nebo peníze, pokud je zrovna někdo nepozval. V čase mezi stravováním a pitím kávy pracovali podle toho, co si pamatovali nebo měli napsané v diáři či na papírcích nalepených na monitoru. Po práci zaslouženě nebo nezaslouženě odpočívali, tj. šli někam na pivo. Nebo za holkama (klukama).
Jinak tomu ovšem v éře smartfounů. Na nic už člověk není sám. Vezměte jakoukoliv banalitu a zjistíte, že na ni existuje nejedna aplikace do chytrého mobilu. Spánek s appkou Sleepbot nebo Sleep Cycle Alarm Clock je zdravější, tedy hlavně vstávání. Telefon si strčíte pod prostěradlo a podle vašich pohybů pak aplikace poznají, jak kvalitní spánek zrovna máte a vzbudí vás, když máte spánek nejslabší. Když zase smartfoun pod prostěradlem najdete, poslouží vzápětí jako asistent na toaletě. Třeba appka Toilet Time Pro ohlídá, jak dlouho tam dřepíte, a zpracuje statistiky - teď úplně nevím, jak pojmenovat čeho že statistiky to jsou. Aplikakace. Nejspíš existuje i appka na čištění zubů a další úkony ranní očisty. Zcela nezbytný je ovšem smartfoun u dámského šatníku. Aplikace Closet - jo, opravdu jste už u šatníku - pomáhá vytvářet spousty oděvních kombinací. Stejně tak Netrobe. Obě mají i kalendář, který si pamatuje, jaký outfit jste kdy měla na sobě. Poněkud otravné může být naplnění aplikace daty čili nafotit všechny hadříky. Ale možná to jako nebetyčnou nudu vidím jen já. Pokud se chystáte na cestu, Packpoint má v sobě uložené šablony, které usnadní rozhodování, co zabalit do kufru. Možná má i šablonu pro miliardáře, kterému radí, aby nechal kufr doma a vzal si jen svou zlatou kreditku.
Plánovačů úkolů, tu-dú-listů existují celé řady, třeba Microsoft To-Do, Google Keep, Simpletask nebo Astrid Tasks & To-do List. Mně se líbí nejvíc aplikace Remember The Milk. Stará se, abyste cestou domů nezapomněli koupit mléko. Umí ale samozřejmě evidovat i jiné úkoly a aktivity. Aplikace Filtru prý naučí, jak připravit nejlepší kávu, a kromě toho počítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků. Pokud jí to tedy řeknete. Mně osobně stačilo, když jsem se večer podíval, kolik hrnků mám na stole. Podobně aplikace Pitný režim hlídá vaši hydrataci. Musíte ale tapnutím označit každou vypitou sklenku. Chytrý talíř SmartPlate vám pohlídá snídani, oběd i večeři. Tady si už nevystačíte s mobilem, musíte mít talíř se zabudovanými kamerami, váhou a kdo ví jakým dalším analyzátorem. SmartPlate rozpozná, o jakou potravinu jde, spočítá kalorie a všechna data pošle příslušné aplikaci v mobilu. Nevím, zda časem lidé budou nosit talíř sebou i do restaurací, a vyžadovat, aby jim knedlo-vepřo-zelo servírovali na něm. Možná víc než "tu-dú" existuje "to-drink" aplikací, které hospodu najdou, pozvou tam kamarády a hlídají promile alkoholu v krvi. Když se s nikým neseznámíte postaru u toho piva, zase pomůže appka typu Tinder. Němka Pia Poppenreiterová šla ještě dál. Její aplikace Ohlala zprostředkovává eskort společnice přímo k sexuchtivému zákazníkovi.
Zatím jsou smartfouny smart jen částečně. Nejen že je aplikace nutno stáhnout, nainstalovat a nastavit, musíte průběžně na něco kliknout, tapnout, něco odčeknout, případně i vybrat z menu, potvrdit nebo dokonce napsat. Od rána do večera spousta práce navíc. Kromě toho jsou appky nebezpečně návykové. Ale neplašte se. Existují přece appky omezující závislost na appkách!