Batteries not included

18.01.2018

Žijeme v globálním, plýtvavém a připosraném světě. Abychom se o tom přesvědčili, netřeba provádět žádné složité průzkumy ani najímat vědecké týmy. Stačí si koupit jakýkoliv výrobek, který je složitější než rohlík nebo brambora. Totiž výrobek, k němuž ze zákona musíme obdržet i návod k použití. Globálním proto, že všichni kupujeme stejné produkty, jejichž jednotlivé díly pochází z různých konců světa. Ostatně on už ani ten rohlík nemusí mít všechny ingredience tuzemské. Plýtvavém proto, že spolu s výrobkem dostaneme spoustu balastu včetně manuálu v patnácti jazycích. A to nemluvím o vestavěné zastaralosti. Připosraném proto, že značnou část návodu tvoří varování, co s výrobkem nemáme dělat, aby se nám nedej bože něco nestalo.

Čím menší přístroj kupujeme, tím se zvětšuje rozpor mezi velikostí manuálu a věci samotné. Je asi skvělé se dozvědět, že nádržka na vodu se maďarsky řekne víztartályjak a chorvatsky spremnik vode. Nejsa ovšem polyglotem, deprimují mě tyto tlusté návody už předtím, než krabici rozbalím. Nechce se mi věřit, že je ekonomicky výhodnější vytisknout deset tisíc stostránkových brožur než desetkrát po tisíci desetistránkových. A pokud se to vyplatí ekonomicky, rozhodně je to nešetrné k lesům. Po létech zápasů s manuály jsem se dopracoval několika užitečných zásad, o něž se s vámi rád podělím.

Návod, jak pracovat s vícejazyčným návodem

1. Zjistit, která část je česky, a rychle si ji založit. Radikálnější řešení spočívá ve vyseparování příslušných stránek a zahození zbytku do tříděného odpadu.

2. Ověřit, zda manuál zahrnuje i část s vyobrazením společným pro všechny jazyky. Radikálové se pro tuto část vrátí do popelnice.

3. Ignorovat všechna tučně psaná varování a upozornění. Jejich četbou se ztrácí sebedůvěra. Každý člověk přece ví, že zapnutý fén se do vany plné vody strká jen za účelem vraždy nebo sebevraždy.

4. Počítat s tím, že všichni kreslíři jsou skrytí kubisté a že schémata daného výrobku vypadají jako odraz reality v křivém zrcadle.

5. Zkontrolovat si, o jaký model jde. Některé manuály pro větší přehlednost popisují víc variant výrobku najednou. Všechny funkce a tlačítka, která člověk nakonec pochopí, patří k těm ostatním modelům.

6. Připravit si nůž nebo šroubovák. I kdyby manuál měl dvě stě stran, stejně se z něj nikdo nedozví, jak se otvírá ten zpropadený zásobník na baterie.

7. Zeptat se přátel na sociálních sítích, kdo má stejný výrobek, a jak se ten štyft strká do trýbu.