Black River, YS a rum

14.03.2013

Jamajku protíná několik poměrně velkých řek. Kdo by to řekl, když má rozlohu asi jako Kréta. Black River dorazí do moře sice už po 70 kilometrech, ale v ústí si nezadá co mohutnosti s mnohem delšími řekami. Černá řeka je zajímavá i svými rozsáhlými bažinami a mokřady, kde kromě rákosí najdeme hlavně mangrovníky. Proplouvat mezi těmito úchvatnými stromy a obdivovat jejich geniální schopnost přizpůsobit se prostředí. Mangrovník se dokázal postarat o své přežití a přitom poskytovat prostor k životu mnoha dalším rostlinám a živočichům. My lidé to děláme většinou naopak.

Kdyby se Jamajčané od většiny turistů nelišili barvou pleti, poznali bychom je spolehlivě podle rozesmáté tváře. Tento veselý domorodec se nechá vždy turistickou bárkou dovést někam do temných, ale čistých vod Black River a zde mezi krokodýly loví ryby. Pak ho zase někdo vyzvedne a odveze domů. S úlovkem a celého. Protože těch krokodýlů je tu jen pár zlenivělých a přikrmovaných. Naučeně připlují k lodi a občas otevřou tlamu, aby do ní chytili kousek kuřecího masa a aby slabší povahy mezi turisty mohly zaječet.

Údolí Nassau chrání před hurikány ze všech stran dvanáct kopců, snad proto zde stojí nejznámější továrna, kde se cukrová třtina mění na rum Appleton. Třikrát destilovaná lihovina zraje minimálně 3 roky v sudech z bílého severoamerického dubu. Láhev rumu, který zrál 50 let, vyjde na 5.000 dolarů. Amerických. Jamajských byste potřebovali skoro půl miliónu. Díky jazykové odlišnosti od většiny (tj. německých) turistů, se nám v továrně Appleton osobně věnoval jiný průvodce. Dobře jsme se bavili a popíjeli vzorky třtinového džusu, melasy a hlavně rumu. Hrozně hezky se smál, ale to oni všichni. Jiný Jamajčan (ti appletonští mají zákaz o tom hovořit) mi pak prozradil velké ovšem všeobecně známé tajemství. Totiž ty sudy, v nichž zraje rum, jsou ze sekáče. Původně byly používány na zrání Jacka Danielse z Tennessee. Když doslouží visce, cestují na Jamajku sloužit rumu. A proto má rum Appleton svou specifickou chuť a vůni. Pro úplnost, Jamajka znamená taky kávu. Prý nejlepší na světě. Na ostrově se ale pije levnější brazilská. 95% té, kterou vypěstují v Modrých horách, putuje rovnou do Japonska.

Poblíž Black River přímo v džungli leží vodopády YS. Jejich nezvyklé jméno pochází z dob, kdy pozemky vlastnili sir Yates a kapitán Scott. Sedm stupňů vodní kaskády tvoří skála, která díky ohlazenosti i barvě připomíná spíš bochníky chleba. V okolní bujné vegetaci, v níž jsme identifikovali jen orchideje a díky cedulce i červený zázvor, by každý botanik ztratil hlavu. A ornitolog jakbysmet. Ale expert přes krokodýly by se v Black River a okolí asi nudil.