Čí je internet? Věcí!

01.03.2017

Myslel jsem, že internet spojuje lidi. Pochopitelně k tomu potřebuje nějaké stroje, u nichž na jedné a druhé straně lidé sedí, čučí do displeje a provádí i nějakou aktivní interakci. Ani to, že mezi sebou komunikují stroje jaksi bez přímé člověčí účasti, není žádná novinka. Autopilot si povídá s kontrolní věží, radary a kdo ví čím, rakety země-vzduch asi taky sotva může navádět vojín mávající dvěma praporky, a tak dále. Zařízení A se ovšem spojuje se zařízením B přes konkrétní jen k tomu určenou komunikační linku. V případě ajoutý (IoT) se ale stroje spojují přes internet, jenž nabízí nekonečnou škálu možností.

Dejme tomu, že se moje lednička umí sama přihlásit na internet. Co když jí rupne v bedně, tedy procesoru, a rozhodne se trochu si zasurfovat e-shopy? Co když si založí fejsbukový profil a bude drbat o tom, jaké mám konzumační zlozvyky a že jsem zase ve dvě v noci do ní lezl a cpal se salámem a zapíjel to kefírem? Přes internetové sociální sítě se skamarádí s mojí navigací v autě a dohodnou se, že moje cesty budou směřovat do jiného nákupního centra? Co když skupina ledniček nakažených všudypřítomným veganstvím zorganizuje společný happening? Tedy ne že by se v určený čas shromáždily na náměstí, ale stačí, když na protest proti masožravým majitelům vypnou přes noc všechny mrazáky a způsobí devastaci krkoviček a jiných masitých mraženin. Spotřebiče zapojené v síti postupně převezmou veškeré úkony a procesy. Trouba se podívá do lednice a podle dostupných surovin navrhne, co k obědu (i když to se u nás doma děje už teď i bez internetového připojení). A to jsme jen v kuchyni.

Inteligentní elektroinstalace nejenom zhasne v ložnici, když my zapomeneme, ale ve spolupráci s kamerovým systémem a softwarem na rozpoznávání obličejů, zatemní celý dům, když zaznamená blížící se tchýni. Už teď máme u sebe věci, které se samy bratří s internetem, a další nositelná (wearables) zařízení jsou na obzoru. Chytré hodinky, fitness náramky, brýle s displejem se chystají o nás starat v režimu 24/7. Když dospějí k názoru, že nám není dobře, zavolají samořiditelnou sanitku. A ve špitále už nebudeme muset ráno sestřičce odpovídat na ponižující otázku, zda byla stolice. Ona (sestřička) i celý sbor lékařů to už budou dávno vědět stejně jako všichni naši přátelé na fejsbuku.

Nad naší svobodou se stahují mračna. Vlastně cloudy. A všudypřítomný internet věcí, aby se v nás vyznal, každému člověku přidělí jednoznačné identifikační číslo (ID), takzvané IDIoT.