Holotropní prdění

09.05.2016

Poté, co jsem onehdy nesehnal nic na čištění čaker - uznávám, navštívil jsem jen Makro - napadlo mě, že bych zkusil něco celostnějšího, třeba holotropní dýchání. O něm se na internetu najde taky spousta informací. Zprvu mě překvapilo, že ho vymyslel český rodák Stanislav Grof. Po proniknutí do podstaty této převratné metody mi došlo, že na ni mohl přijít právě a jedině náš kutil. Prostě se v Čechách tehdy blbě shánělo LSD, dokonce i v Bohnicích museli čekat na zásilku z imperialistického USA, a tak Grof vymyslel geniální náhražku: intenzivní dýchání v kombinaci s ještě intenzivnějším nedýcháním. Je to zadarmo, člověk se přenese do jiných světů a životů a nikdo ho neobviní, že drží větší než malé množství kyslíku.

Pravda, úplně zadarmo to být nemůže, to by na tom nešlo postavit byznys, neboť tou dobou už Grof dýchal svobodný vzduch v Americe. Proto je na každé seanci zdůrazněno, že našinec by neměl zkoušet holotropně dýchat bez dozoru, protože jednou z nejdůležitějších věcí ve změněném stavu vědomí je pocit úplného bezpečí. Toto bezpečí zajišťují jednak facilitátoři, tedy školení terapeuti a pak neškolení sitteři, kteří vás drží za ruku či jinou část těla. Takže žádné takové to domácí holotropní dýcháníčko! Je potřeba zaplatit asistentům, kteří hlídají, aby se člověk do jiných životů nepřenesl jaksi na furt. Nicméně, jen pro jistotu se u holotropních seancí platí předem. Též se nedoporučuje holotropně dýchat s plným žaludkem, čímž se výrazně snižují náklady na stravu účastníků vícedenních kurzů. Jak jsem se dočetl, poslední novinku představuje holotropní dýchání ve vodě, přesněji řečeno: "hlubinná psychoterapeutická technika holotropního dýchání rozšířená o vodní prostředí". Komu se ještě dostatečně nevyvinuly žábry, dostane nafukovací polštářky či pontony.

Jak holotropní dýchání funguje? Traumatizující a stresové zážitky jsou v životě obvykle spojeny s částečným nebo úplným zatajením dechu, a je proto logické, že lékem na bloky, způsobené takovými zážitky, je naopak hluboký a intenzivní dech. Prostě těžkou opici taky léčíme tím, čím jsme si ji přivodili. Pivo po ránu lepší celaskonu.

Analogicky jsem dospěl k vlastní metodě, která nás zbaví stresů a mindráků. Jak známo chronické nadýmání, resp. jeho důsledky způsobují společenské a integrační problémy. V brzké době bude možné absolvovat semináře pod chráněnou značkou Holotropní prdění (Holoprd™) a navázat kontakt s hlubšími vrstvami psychiky. Technika holotropního prdění je pochopitelně složitější, ale lze se ji naučit. Stačí vzduch vpouštět do těla jinou trubicí, čili ho nevdechovat, ale polykat. Tím se v trávicím traktu nahromadí dostatečné zásoby čistého vzduchu neobtěžujícího okolí jinak než zvukově. Následně lze přistoupit k fázi řízené holotropní deplynofikace. Ve skupině se zároveň vytváří přátelská atmosféra spolupráce fartera, facilitátora a sittera, v níž je farter (prdící) na rozdíl od reakcí běžného sociálního prostředí obdivován a povzbuzován.

Při rešerších na holotropní témata jsem ještě narazil na pojem "potní chýše". Dál jsem nepátral. Po někom, kdo na vojně zažil kasárenské ložnice mužstva, by to nemohl chtít ani zakladatel transpersonální psychologie.