K+M+B, BSP atd.

21.05.2018

Žijeme v hektické době, která se neobejde bez zkratek. Myslím jazykových. Některé se vžily tak, že většina lidí ani neví, čeho zkratka to je. Zkrácená nebo zkratková slova, iniciálové zkratky, či kombinace všech typů zkratek nás ale provázely i v dobách méně hektických a je zajímavé, jak se jejich význam v čase proměňoval. Není ani na škodu zapátrat, jaká slova vlastně do procesu krácení vstupují.

Pamatuji doby, kdy "simka" byl znak majetných tuzexových lidí. V šedesátých letech jedna stříbrná stávala v naší ulici. Byla vidět široko daleko, protože tehdy měl auto málokdo. Dneska má simku každý, někdo i dvě. V mobilu. Estébé se každý bál. Teď leží vedle televize a převádí signál. StB taky převáděla signály udavačů do spisů, sledované předváděla k výslechům a pak je převáděla z občanů na nežádoucí živly. Ústřední výbory máme i dnes, dříve vládl jeden všem. Jisté zmatení mohlo nastat, když si generální tajemník ÚV nasadil brýle s UV filtrem.

Je logické, že stejné třípísmenné iniciálové zkratky se vztahují k různým objektům a skutečnostem. A je dobře, že některé z nich už mladší generace nezažije. Pod písmeny BSP se jim nevybaví otravné schůze a pracovní závazky Brigád socialistické práce. Bernský salašnický pes, stejně jako Baláž, Střihavka, Pavlíček jsou v tomto ohledu neškodní. Nikdo už není nucen, aby vstoupil do Socialistického svazu mládeže, SSM nám maximálně může přeletět nad hlavou jako Surface-Surface Missile. Bohužel, ty dopady obou zkratek mohou být zničující. Málokdo už si pod písmeny DDR nebo NDR vybaví nutnost vyplňovat celní prohlášení nebo obavy, zda mu dětský kočárek a dvě šišky salámu nebudou zabaveny na hranicích s tou lepší půlkou Německa. Zkratky pro Double Data Rate nebo NonDestructive Read rozluští jen pár počítačových expertů. Když jsme nemocní a bez energie, jdeme do nemocnice, a ne do Ústavu národního zdraví, což byl eufemismus totalitní doby pro špitály plné švábů a faraónů. UNZ čili univerzální napájecí zdroj máme doma k dobíjení energie do různých zařízení.

Některé zkratky se naopak nemění už staletí. Všichni je známe, což ovšem není zárukou toho, že víme, co přesně znamenají. V lednu na Tři krále se nad dveřmi objevuje zkratka K+M+B s letopočtem. Většina lidí se domnívá, že jde o počáteční písmena jmen biblických králů Kašpara, Melichara a Baltazara. Ve skutečnosti zkratka vyjadřuje latinské "Christus mansionem benedicat" neboli Kristus žehnej tomuto domu. Takže ty plusy se tam píší nesprávně a "K" taky. Ale stejně je to sympatický zvyk a nevadí, že ve zkratce KMB nemají jasno ani majitelé veřejí ani ti, kdož na ně píší křídou.

Poslední dobou média nejčastěji propírají zkratku ANO. Už jsem zaznamenal i její skloňování ("jednání s Anem"), což mi rvalo uši. Bylo by zajímavé zjistit, kolik členů a voličů ANO ví, co zkratka znamená. Ono už jedno ANO v politice existovalo, na Slovensku Aliancia nového občana získala ve volbách 2002 dokonce 8% hlasů. Hnutí ANO 2011 převzalo jméno občanského sdružení Akce nespokojených občanů. Lze jen doufat, že ANO skončí tím, čím začalo, a že se zapíše na seznam historických a zapomenutých zkratek.