Karneval na Maltě

12.03.2018

Jaký má smysl slavit karneval ve světě, kde je karneval dostupný tři sta šedesát pět dní v roce? Tak se ptal Umberto Eco, když srovnával svět minulý se současným, jenž je přesycen všudypřítomným šoubyznysem. Ale rozdíl mezi médii zprostředkovanou a na vlastní kůži zažitou zábavou lidé pořád cítí a rozlišují. Aspoň Malťané určitě.

Masopust čili karneval (však "carne" znamená italsky maso) znamená dát vale obžerství a jiným světským radovánkám. A tudíž je potřeba si čas před popeleční středou pořádně užít. Karneval je jeden z nejstarších maltských svátků a církev se zjevně nijak nebránila, když se letos tradiční karnevalové šílenství kvůli špatnému počasí posunulo o týden do doby, kdy se obyvatelstvo mělo již postit a pokorně zpytovat svědomí.

Ve Vallettě se slaví od pátku do neděle, v jiných místech dokonce déle. Kromě ohňostroje vyvrcholením bývá průvod masek a alegorických vozů. Těm se neřekne jinak než anglickým "floats", neboť vozy spíš než jedou plují, tak rychlostí půl kilometru za hodinu. Chtěl jsem napsat, že se pohybují neslyšně, to ovšem lze sotva ověřit, protože doprovodná hudební reprodukce by přehlušila i pohon boeingu.

Karneval si nenechá ujít žádný domorodec, malé děti nevyjímaje. Turistů tu v únoru tolik nebývá, ale i tak stačí nacpat autobusy k prasknutí. Nedovedu si představit ten mumraj, kdyby Krista ukřižovali někdy na podzim a masopust by tudíž spadl do letní turistické sezóny. To na Maltě není k hnutí i bez karnevalu.

Nácvikem tanečních kreací, přípravou kostýmů a vytvářením obřích figurín žijí Malťané skoro celý rok. Zajisté se u toho zažije spousta zábavy a o to jde především.