Kdo nám to tu kandiduje?

20.10.2017

Tak nám dorazila do schránky obálka s hlasovacími volebními lístky. Pokud člověk nemá předem jasno, který vybere a hodí do urny, může si počíst v jmenných seznamech a případně si vybrat podle toho, kdo má jakou profesi a kolik mu je let. U parlamentních voleb málokdy víme, kdo je kdo, natož aby nám bylo jasno, kdo byl kdo. Letos kandiduje 31 stran a hnutí a asi 7500 kandidátů. Pochopitelně na volebních lístcích máme každý ve schránce jen ty, kteří patří do našeho volebního kraje. Ale to celostátní číslo mě zaujalo, protože je dost velké na to, aby s ním šlo dělat nějaké zábavné analýzy. Tak kdo nám to tu kandiduje?

Máme tu strany jednoho muže. Stranu jedné ženy žádnou, ona Bobošíková teď nějak polevila. Mezi nimi už roky vévodí Cibulka. Pražský tradiční bizár, na který se těším každé volby. Jeho finta spočívá v tom, že pro Pravý blok zaregistroval název obsahující rovnou program, takže zabere skoro celý kandidátní lístek. Měl by ještě přidat, aby se vyzkoušelo, co se bude dít, až se název strany a seznam kandidujících na daný papír nevejdou. Ale měnit registraci názvu asi není jednoduché. Tak Petr Cibulka inovuje aspoň tam, kde se uvádí profese či povolání kandidáta. Rozhodně jsme v dřívějších volbách nevěděli, že je taky jútuberem.

Máme tu strany jednoho účelu, kde letos vévodí Prokopské údolí. Copak většina republiky ví, kde údolí leží a i kdyby, trápí je nějak zásadně, že tu developeři chtějí stavět? Taky máme stranu či hnutí zabývající se referendem o setrvání v EU. Tady aspoň většina národa, na rozdíl od Prokopského údolí, chápe, o co jde. Aspoň doufám.

Máme tu strany jednoho odvětví, byť průřezového. Když kandidují Sportovci jako takoví, proč třeba do Parlamentu nechtějí Lékaři, Učitelé, Hasiči nebo Barmani? Je očekávatelné, že za stranu Sportovců, budou kandidovat hlavně sportovci, nebo spíš trenéři a sportovní bafuňáři. Ze 343 kandidátů se jich 201 tak či onak zabývá sportem, a to hlavně v rovině teoretické. Kdo ale třeba kandiduje za Piráty, když pirátství či hackerství nepatří k legálním činnostem? Celostátně se sešlo 338 Pirátů a mezi nimi vyniká skupina 89 ajťáků čili odborníků na ICT. Pokud bych si ale mohl vybrat kraj, volil bych Karlovarskou pirátskou partičku. No, posuďte: komunikační ninja, alchymistka, ropný magnátek a nájemný pozounista, záchranář nemocných informačních systémů.

Máme tu Radostné Česko. Viděl jsem jejich značně neradostný televizní spot. Komu by taky bylo veselo, když v některých krajích kandiduje jediný člověk, zatímco za KSČM hnedle třicet? Ony ty počtu kandidátů samozřejmě vypovídají spíš o střízlivosti odhadu, kolik mandátů může strana v ideálním případě dostat. Ale mnohý neznalý volič si řekne: "Co je to za stranu? Vždyť ani nemá dost lidí na kandidátku!"

Ne vždy analýza odhalí něco zajímavého. Je zřejmé, že Dělnická strana nebude stavět na kravaťácích. Královéhradecká kandidátka ale budí dojem, že druhou polovinu DSSS sestavila tak, že zašla do hospody, opila personál a zapsala je (kuchař, zaměstnanec komunálních služeb, číšník, kuchař, kuchařka, kalkulantka, číšník, kuchařka, šéfkuchař, kuchař). Zaměstnání kandidátů KSČM jsou tak nějak rovnoměrně rozptýlena napříč všemi obory. Bohužel. Co třeba věkový průměr? Komunistům je v průměru 49,5 let. Tak nevím, zda význam zkratky KSČM (Končíme Soudruzi, Čas Minul) bude někdy naplněn.