Kdyby všichni lidé na Zemi najednou vyskočili

23.04.2018

Kdo byl na vojně, ví, že pochodující rota musí před mostem takzvaně "zrušit krok". Přestat předpisově a pořadově pochodovat a přejít na druhou stranu jako normální lidi. Jinak hrozí, že se most neúměrně rozvibruje, rozhoupá a eventuálně spadne. Rotu o dvou stech vojácích za mostem zpátky do pochodu zase uvede rozkaz. Daleko větší skupinu různých svobodných lidí může k jednomu společnému činu přivést spíš než rozkaz nějaká výzva na sociálních sítích. Třeba k tomu, aby přišli na Václavák.

Astrofyzik Paul Sutter z Ohio State University a fyzik Mark Boslough řešili teoretickou úlohu, co by se stalo, kdyby všichni lidé na Zemi najednou vyskočili. Nevím sice, kdo jim taková zadání vymýšlí a jestli pro svůj výzkum našli vědci nějakého sponzora, ale chápu, že se snáz zkoumá něco, u čeho je praktické ověření nepravděpodobné. Prvním krokem by bylo shromáždění 7,6 miliardy lidí na jednom místě, patrně dost velkém. Václavák by nestačil. Teoreticky dejme tomu, že už tam jsou. Pak najednou, na povel nebo výzvu, všichni vyskočí 30 centimetrů a následně zase dopadnou na zem. Na Zem to má obrovský dopad. Vědci spočítali, jaké množství energie vznikne a co se s ní stane. Prý zemětřesení bude čtvrtého až osmého stupně. Nejsou vyloučeny ani vlny tsunami. Síla zemětřesení závisí na tom, kolik energie země vstřebá a taky jaké si lidé vzali boty. Studie neuvádí, které značky bot jsou víc seismotvorné. Neřeší ani kardinální otázku, jak a jestli se ty miliardy lidí vrátí tam, odkud přišly. Možná by to byl větší problém než otřesy země a desetimetrové vlny na moři. Co je však uklidňující, že ani takový nával energie planetu Zemi nevychýlí z její dráhy.

Když něco najednou udělá velká skupina lidí, může to mít dosah nejen fyzikální. Viděl jsem, jak v Izraeli kompletně zastavila šestiproudá dálnice, lidé vystoupili z aut a uctili dvěma minutami ticha oběti holokaustu. Stačilo houknutí sirén. V čase sociálních sítí vlastně ani není tak nemožná představa, že několik miliard lidí upsaných v sítích v jeden moment povyskočí. Pochopitelně bez předchozího přesunu na jedno místo by se síly asi vzájemně vyrušily. Nicméně stojí za úvahu, jestli místo skákání by nemohli udělat něco smysluplnějšího. Třeba si slíbit, že udělají každý jednu užitečnou věc pro tu Zemi, na kterou si můžeme vyskakovat, aniž ji to vychýlí z dráhy Vesmírem.