Něco málo o Nimes

03.07.2023

Něco málo z Nimes má na sobě občas každý. Tedy každý, kdo nosí džíny. Město Nimes ležící v regionu Languedoc-Roussillon se proslavilo výrobou plachtoviny pro janovské stavitele lodí. Čilý židovský obchodník Lévi Strauss ji dovážel do Ameriky, kde z ní začal vyrábět pevné pracovní kalhoty. Látku pojmenoval denim z francouzského "de Nimes", tedy "z Nimes".

Nimes je město veliké, žije tu 150 000 obyvatel, ale historické centrum lze obsáhnout, aniž si ušoupáte podrážky. Zachovalé památky z antické doby zavinily, že se městu říká "francouzský Řím". Bezmála dva tisíce let stará Aréna pojme až patnáct tisíc lidí, kteří i v 21. století čučí na to, jak se někdo snaží zapíchnout býka. Pořádají se tu ale i koridy humánnější a jiné kulturnější akce. Do dnešních dob se Aréna zachovala díky tomu, že ji po rozpadu římské říše zazdili a udělali z ní pevnost. Později v ní vznikla vesnice se dvěma kostely, kde žilo 2000 lidí. Naproti aréně je sympatické Grand café Bourse, které jako by tu přistálo z Paříže.

Mezi antické skvosty patří také čtyřhranný římský chrám Maison Carrée, jeden z nejzachovalejších římských chrámů na světě. Dnes je uvnitř muzeum antiky se sochou Apollona a Venuše. Možná se zachoval proto, že v historii chrám sloužil jako vojenské velitelství, soukromý dům, kostel, prefektura nebo stáje pro koně a díky tomu nebyl rozebrán na stavební kámen. Naproti Maison Carrée stojí Carrée d'Art, muzeum moderního umění od slavného architekta Normana Fostera.

Katedrála v Nimes tu stojí již od římského Augustova chrámu, severozápadní věž a několik oblouků na fasádě byly postaveny v roce 1100. Katedrála přežila francouzské náboženské války, novogotickou a neobyzantskou přestavbu, takže doufám, že přežije i současnou rekonstrukci. Protože byla celá pod lešením, přikládám pouze interiér, který oživil koncert Les Petits Chanteurs de Bordeaux (zazpívali mimo jiné i Otčenáš ve staroslovanštině).

V Nimes často narazíte na symbol krokodýla připoutaného řetězem k palmě. Tento znak vznikl za císaře Gaia Octavia. Vysloužilým vojákům, kteří mu pomohli vyhrát důležitou bitvu nad Antoniem a Kleopatrou v Egyptě, přiděloval půdu v okolí města. Symbolem jejich vítězství se stal právě spoutaný nilský krokodýl.