Saint Paul de Vence

19.09.2016

Všechny turistické agentury, pohybují-li se mezi Antibes a Nice, nasměrují svoje autobusy do Saint Paul de Vence. Městečko nejenže má známé půvaby středověké municipality vyrostlé na kopci, ale je napěchované jmény slavných umělců, zejména pak malířů. Jejich díla sice už v desítkách místních galerií nenajdete (i když jsem tu objevil jednu grafiku od Chagalla), ale expozice převážně vkusného umění zatím úspěšně vytlačují kýč suvenýrů.

Organizované skupiny se obvykle valí po rue Grande směrem dolů ke hřbitovu, kde se podívají na hrob Marc Chagalla, zjistí, že je to jen prostý kus šutru (co čekaly?), a mažou zase zpátky. Už nestihnout courat hřbitovem až dolů a vychutnat si pěkný výhled do kraje, ani se neprojdu bočními uličkami, kde je klid takový, že slyšíte, jak cinkají jídelní příbory za pootevřenými okny. Nejspíš minou dům, kde bydlel Jacques Prévert.

Uměleckého ducha do Saint Paul de Vence vnesla až moderní doba. Ta historická je mnohem temnější, vojenská. V roce 1538 francouzský král František I. zde nechal postavit hradby s baštami, aby chránily hranici mezi Savojskem a hrabstvím Nice. Opevnění obstálo a ještě na konci 17. století úspěšně prošlo inspekcí slavného generála Vaubana. Možná díky hradbám si městečko zachovalo svůj sevřený charakter až dosud.

U věže kaple Bílých kajícníků, která je pochopitelně bílá, rostla ještě v roce 2011 pěkná palma, teď z ní zbyl už jen pahýl, který nejspíš inspiroval Christiana Lapie k vytvoření lidského pahýlu kopírujícího siluetu stromu. Aspoň mi to tak připadá.

Je marné snažit se dostat do restaurace Auberge de La Colombe d´Or, pokud jste si neudělali rezervaci aspoň rok dopředu nebo nejste celebrita mezinárodního formátu. Věděli Picasso, Matisse, Léger, Modigliani, Miró nebo Chagall, když tady v první polovině 20. století vysedávali a debatovali nad sklenkou vína, co způsobí? Já jim ovšem nic nevyčítám, jen tiše závidím, podobně jako Jiří Suchý v písničce Kamarádi:

Jó Charlie přišel vždycky včas
a Chagall, další z toho spolku,
nakreslil pro mě jindy zas
povětřím lítající holku.