Slovo roku 2015

21.01.2016

Kniha roku, stavba roku, banka roku, firma roku, strom roku. Taky mezi vinaři, vesnicemi, šopy a e-šopy, sportovci nebo policejními okrskáři bývá každoročně vyhlašován nejlepší jedinec či subjekt. V roce 2015 představitelé Oxford Dictionary poprvé slovem roku vyhlásili něco, co nelze vyslovit ani napsat pomocí písmen. Slovem roku se stal emotikon, vlastně emoji (čti emodži), popisovaný jako "face with tears of joy". Smíchy brečící obličej byl jako historicky první smajlík povýšen mezi aristokracii jazykových znaků, lexikálních jednotek. Kam se v abecedním slovníku tento obrázek vmáčkne?

Asi bychom počin Oxford Dictionary měli vítat. Emotikony a emoji přece boří jazykové bariéry. Jsou srozumitelné i analfabetům. Existuje jich celá škála a poskládáme-li je za sebe, dokážeme třeba vyjádřit i nějaké delší sdělení. Možná už bylo dost planého žvanění a psaní. Vracíme se k prostým piktografům a kresbám na jeskynních stěnách. Oxford Dictionary ostartoval nový trend. Podle jeho vzoru bude příště knihou roku prohlášena nějaká stále populárnější antistresová omalovánka pro dospělé a stromem roku pařez po vánoční metropolitní jedli. V bance už dnes místo podpisu můžete nakreslit nějaký obrázek. Jenom musíte dodržet pravidlo, že to schematické prasátko má pokaždé stejný počet nohou na stejném místě a ocásek je vždy stejně zakroucený. Internetové bankovnictví asi taky brzy povolí vkládat do hesel ikonky, smajlíky, třeba i plačící.

Časem ovšem obrázků bude tolik, že se v nich přestaneme orientovat a bude potřeba zase nějaké zjednodušení. Prostě tak, abychom všechno zvládli na jedno kliknutí. Mám pro představitele Oxford Dictionary a ostatní vzkaz od Ludvíka Vaculíka: "Vy, kteří pořád navrhujete nějaké změny k primitivitě, kupte si takové ty banální čepice s přezkou vzadu, abychom vás hned poznali a mohli se vám vyhnout. Čau!"