Sváteční Agde

22.09.2014

První neděli v červenci se svatý Petr, původním povoláním rybář a tudíž jejich patron, kouká směrem k Agde, kde se řeka Herault vlévá do Středozemního moře. Slaví se tu jeho a jejich svátek s velkým průvodem ke kostelu, ale hlavně s flotilou lodí a lodiček plujících do ústí a uctívajících všechny nevrátivší se rybáře. Probíhá tu současně i trh se stánky rozprostřenými všemi směry okolo sochy Republiky, takže ulice, náměstí a nábřeží jsou více než živé.

Jiné dny, když třeba zrovna nesvítí slunce, a pohybujete-li se v okolí katedrály sv. Štěpána (St. Étienne), bude její tmavý sopečný kámen působit ponuře a depresivně a město vám přijde naopak skoro mrtvé. V tom případě doporučuji hned zajít pro povzbuzení do uličky lásky. Ona se tak opravdu jmenuje - Rue de l´Amour, jinak tu provozují jen počestné živnosti. Živnost kavárenskou zde s grácií vede Sophie Louison-Chauris, jež se věnuje i výrobě olivových olejů a pořádá ochutnávky vín a sýrů. Známá je i crepérie a cukrárna La Ribote o kousek dál.

V Agde by si našinec měl vzpomenout nejen na francouzské rybáře, ale i na naše vojáky. I když zde nenajdeme hmatatelné památky této doby, je dobré vědět, že Agde bylo v letech 1939 - 1940 nejdůležitějším místem pro tvořící se československou armádu v zahraničí. Armádní generál Tomáš Sedláček byl čestným občanem města. Dnes už se zde Češi naštěstí soustředí jen za účelem rekreačním, a to zejména na Cap d´Agde, okolo něhož vyrostl velký rekreační komplex. Město Agde z toho profituje, ale jinak zůstalo jaksi mimo ten blázinec, což je nesporně dobře.