Tourrettes sur Loup

25.07.2012

Při první návštěvě některých z kamenných měst a vesnic v Provence je člověk uchvácen jejich zachovalostí, neporušeným, jednotným, často středověkým rázem a diví se, proč to nádherné místo není už dávno zařazeno na seznam UNESCO. Jenže pak popojede pár kilometrů na jiný kopec a zjistí, že tam leží další stejně úžasné seskupení domů, kostelíků a úzkých uliček. Do památek UNESCO by měli asi zařadit Provence celou.

Městečka v této části jižní Francie, jak již bylo řečeno, leží obvykle na kopcích. Svobodná francouzská duše by se asi necítila dobře jsouc utopena v nějakém údolí. Tím získávají ještě další rozměr, výhled do kraje. K tomu si přidejte atmosféru poklidných kaváren, hru v petanque na pláccích pod platany, voňavé boulangerie, taky galerie s převážně vkusnými artefakty, čisté a fungující kašny. A samozřejmě tisíce květináčů, kyblíků a jiných nádob s květinami, kvetoucími keříky, palmičkami nebo kaktusy.

Tourrettes sur Loup má všechno z toho. A navíc fialky. Ty se tu pěstují odpradávna a používají se do čaje, mýdla, jako přísada do jídel či voňavek. Můžete si koupit fialkovou marmeládu, zmrzlinu nebo bonbóny. Ty tvrdé cucavé možná vyvolají vzpomínku na dětství každému, kdo chodíval na procházku do pražské Stromovky, kde je kdysi prodávali ve stánku.