Vídeň muzejní

06.12.2016

Vídeň má řadu přívlastků, z nichž jeden by určitě měl znít "muzejní". Když vezmeme všechna muzea a jednotlivé sbírky, je jich víc než tři sta. Cokoli, co v Rakousku pamatuje Franze Josefa, tím spíš jeho předchůdce, patří do muzea. A tak tu najdeme Muzeum tramvají, Muzeum panenek a hraček, Muzeum tabáku, Železniční muzeum, Muzeum hodin, Muzeum glóbusů či Muzeum klobouků císaře Franze Josefa a taky Muzeum jeho kočárů. V Bestattungsmuseu čili muzeu funusů si může člověk cvičně lehnout do rakve.

Muzeí je tolik, že vydaly na celou čtvrť. Za náměstím Marie Terezie, které uzavírají dvě stejné obří budovy muzejí (Kunsthistorisches a Naturhistorisches) se rozkládá Museumsplatz (poblíž je Museumstrasse) a Museumsquartier. Původní konírny císařského dvora, jež jsou dnes připomínány jen koňskými hlavami v průčelích bran, byly přetvořeny na úžasný prostor zahrnující Architekturzentrum, MUMOK (Museum Moderner Kunst), Kunsthalle, Leopold Museum a Zoom Kindermuseum.

V některých z nich by člověk mohl strávit celý den a stejně by nestačil projít všechny expozice. V Kunsthistorisches Museu strávil Johannes Holzhausen dva roky. Tedy on zde natáčel film, který se víc než exponátům věnoval lidem v muzeu. Jeho celovečerní dokumentární snímek Das Große Museum přináší vtipný pohled do každodenního života v muzeu jako sled příběhů jeho pracovníků - od generálního ředitele přes kulturní historiky až po členy úklidové služby.

Nejdelším názvem se honosí asi Museum für Verhütung und Schwangerschaftsabbruch (Muzeum antikoncepce a potratů). Kousek od něj v uličce Stumpergasse v čísle 31 pobýval v roce 1908 mladý Adolf Hitler. Škoda, že frau Klara Hitler o těchto možnostech nevěděla. Mně se líbilo třeba Muzeum zaručeně pravých padělků, které lze najít kousek od díla architekta Hundertwassera, jenž tu má taky svoje muzeum, byť císaře nepamatuje.

Slovo "muzeum" či "museum" se už v krajničce objevilo třicetkrát, a to pořád chybí zmínka o institucích a stavbách, z nichž každé možno věnovat rozsáhlé monografie. Belvedere, Albertina, Secession, Karlskirche. Na všechny sbírky by nestačily týdny. Asi raději půjdu na štrůdl a kávu do nějaké kavárny; třeba do Leopold Museum Café.