Alzheimer už chodí okolo

13.01.2023

Ještě dávno před internetem Jerome Klapka Jerome krásně popsal situaci, v níž si laik otevře lékařskou encyklopedii a s hrůzou zjistí, že většinu zde popsaných chorob má v nejpokročilejším stadiu. Shodu příznaků našel dokonce i u horečky omladnic. Jen díky tomuto klasickému textu zůstávám zatím celkem v klidu. Ale stejně. Narazil jsem na internetu (kde taky jinde, že) na seznam symptomů. Neměl bych se přece jen obávat, když jaksi souzním s několika varovnými signály blížícího se Alzheimera?

Tak třeba taková klesající schopnost porozumět některým věcem. Když někdo nosí džíny prodřené na kolenou nebo dokonce téměř roztrhané, řeknu si, že mu bylo líto je vyhodit, na zahradu nebo do dílny jsou ještě dobré. Ale nechápu, když si je takové už kupuje, a dokonce za ně zaplatí víc než za kalhoty jaksi celistvé a neporušené. Dospělého vousatého chlapa na koloběžce ještě chápu, ale má-li přes růžové leginy tylovou sukýnku, tak to už pobírám jen s velkými obtížemi. Onehdy jsem se podíval na stránky antiyoutuber.cz v domnění, že se tu najdu nějaké shrnující vysvětlení, co ti jútubeři jsou zač, ale po přečtení věty: "Biana scamuje lidi, blackfishuje af, je homofobní, ale somehow v její hlavě je victim ona", jsem zase odešel se sebeujištěním, že dnešní svět už opravdu nechápu.

Člověk s počínajícím Alzheimerem prý rád tráví čas sám se sebou. Tak nevím, to už jsem se chorobu musel nakazit dávno. Je bezvadné, když přijde nějaká návštěva, rodinu nevyjímaje, ale copak neznáte ten krásný pocit, když všichni vypadnou a bytem se rozhostí nádherné ticho?

Paměť vynechává. Tenhle příznak si také můžu zaškrtnout rovnou s dalším, kterým prý je ztráta schopnosti komunikovat s ostatními. Než se dostanu ke slovu, tak zapomenu, co jsem chtěl říct nebo na co jsem chtěl reagovat. Schopnost pamatovat si jména mě opustila taky už před časem. Bavíme-li se se ženou třeba o filmech, převažují brilantní věty typu: "Víš, ten, jak hrál v tom". S nikým dalším se do podobných debat, v nichž figurují jména osobností, raději nepouštím.

Posledním potvrzením, že Němec Alois z Marktbreitu už chodí okolo, byla nečekaně se objevivší závist. Tuhle jsme hlídali tříletou vnučku a já jí záviděl, že si po obědě může regulérně jít lehnout.