Amsterdam - nadmořská výška nula

09.11.2015

Když jsme nastoupili do letadla na letišti Schiphol, na monitorech, na nichž se zobrazuje mapa s průběhem letu, bylo uvedeno: výška -2 metry. Ve skutečnosti letiště leží tři metry pod mořskou hladinou. Samotné centrum Amsterdamu je na nule. Mám takový pocit, že tento geografický paradox Amsterdamu a celého Holandska tak nějak předurčuje povahu zdejších obyvatel. Nelpí na dogmatech, protože vědí, že všechno může být jinak.

Svérázný je konec konců i samotný znak města. Kdo není poučen, může tři křížky považovat za podpis negramoty nebo za tři "X" používaná pro erotické produkty. Ve skutečnosti jde o tři ondřejské kříže. V městském znaku jsou uspořádány svisle, ale na vlajce vodorovně. Na jedné garáži poblíž Achtengrachtu pro změnu našikmo. Kříže prý vyjadřují tři hlavní středověká nebezpečí: povodeň, oheň a mor. Ale třeba jen podtrhují tři součásti oficiálního motta: Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig ("stateční, odhodlaní, milosrdní").

S nulovou nadmořskou výškou je spojena i vysoká pravděpodobnost, že se tu bude vyskytovat voda, ať už sladká nebo slaná. Holanďané si umanuli, že zde i přesto postaví domy. Natloukli do země dřevěné piloty, a aby jich nemuselo být tolik, stavěli domy úzké a vysoké. Úzké tak, že se do nich vešlo jen skromné schodiště, po němž se nedal stěhovat nábytek. Ikea tehdy ještě neexistovala a poctivé dubové almary a postele bylo nutno dostat do pater jinudy. Tak umístili do štítů domů šibenici s kladkou. Aby si nábytkem neodřeli fasády, napadlo je, že průčelí domů postaví vychýlená. Ostatně, kde je psáno, že se pořád musí stavět v pravém úhlu?

Dnes už se sežene nábytek skládací, ale metodu stavění šejdrem obyvatelé Amsterdamu důsledně respektují při všech rekonstrukcích, vlastně ji povýšili na umění. U vchodu do městského muzea už praktické důvody toho, že nic není vodorovně nebo svisle, mizí. Ale jsou tu možná důvody jiné. Vchod do muzea připomíná, že půvab města i jeho obyvatel spočívá v tom, že občas věci, zvyky, stavby i názory bývají tak trochu postavené na hlavu. Je to zdravé a zábavné.