Baby boomer dědek

03.06.2019

Ve svých šedesáti plus jsem stále baby boomer. Označení nemá nic společného s bombovým terorismem ani pedofilií, prostě se tak nazývá generace dětí z let 1946 až 1964. Každý, kdo se v té době narodil, je "výbušné dítě", a zůstane jím až do smrti. Pozdější generace si vysloužily různá nepoetická označení, třeba generace "X" zní, jako by přicházela z jiné planety. Ale pořád lepší než být Husákovo dítě. Tvrdí se, že jednotlivé generace mají specifické rysy, které je odlišují od ostatních populačních skupin. Společnou vlastností všech generací je pak to, že si nerozumí navzájem. Tuhle segmentaci lidstva do generačních skupin vymyslel marketing v přesvědčení, že tak lépe pozná a zužitkuje jejich kupní chování.

Podle mě se generační rozdíly poznají nejlépe na dvou věcech. Tou první je vztah k Harry Potterovi. Nejstarší generace narozená ještě v První republice nejspíš ani neví, kdo to je. Baby boomeři o Harrym ví, však na něj doma naráželi na každém kroku, když ho děti hltaly místo snídaně i oběda. Sami se ovšem nějak knihami o čarodějovi nedokázali prokousat, pokud to vůbec zkoušeli. Ale třeba jsem teď jen píchl do vosího hnízda. HP přece milují všichni, mladí i staří, a jde jen o můj osobní problém.

Za druhý generační rozdělovník považuji vztah k mobilu. Moje žena dostala svůj první mobil ve stejnou dobu jako naše nezletilé dcery. Já ho měl jen o něco dřív díky podnikání, kdy se cena dosahující výše měsíčního platu mohla rozpustit v nákladech. A věk nabytí tohoto zázraku techniky bývá rozhodující pro schopnost jeho ovládnutí. Tak generace mých rodičů se, až na výjimky, naučila maximálně zavolat nebo přijmout esemesku. S jejím napsáním už zápasí. Na druhém konci generačního spektra najdeme populaci "Y", která si nedovede život bez mobilu a internetu ani představit. Možná ani neví, že bývaly doby, kdy počítače nebyly připojené k síti, natož aby pochopila, že byly doby bez počítačů.

Však i kdyby se jednotlivé generace navzájem myšlenkově sebevíc vzdálily, přesto budou k sobě připoutány. Minimálně tím, že jedna bez druhé by nikdy nevznikla. Jako baby boomer dědek se všem z novějších i těch příštích generací musím omluvit. Omluvit za to, co jsme toho na naší společné planetě během několika desítek let dokázali zpackat*. Snad to dáte aspoň trochu dohromady.

* Pro nejmladší generace používající již jiný slovník jen vysvětluji, že packat není z anglického "pack" (jako že třeba packnout soubor), ale znamená zvorat, zbabrat, zkonit čili pokazit.