Celý Amstr na kolech

27.08.2015

Bedekry píší, že Amsterdam má 750.000 obyvatel a stejně tolik kol, možná víc. Bicykly se počítají hůře, neplatí daně. Zábradlí okolo grachtů někdy zdobí exempláře, na nichž již roky nikdo nejel. Ale i tato kola amsterdamská jsou docela fotogenická, až malebná. Jejich souvislá spleť by klidně nahradila zábradlí okolo vody. Půvabné by to nesporně bylo, bezpečné už méně.

Na rozdíl od českých kolařů navlečených do vystajlovaných oděvů a doplňků od hlavy k patě, kteří musí mít své stroje nadupané posledními technickými výstřelky včetně měničů Shimano Ultegra, se Amsterdamem prohání stará, klasická pánská a dámská kola s jediným převodem. Faktem je, že nejvyšší vyvýšeninu tu představuje klenutý můstek přes gracht. Nikdo se nepozastavuje nad manažerem v obleku jedoucím na oprýskané šunce, se kterou brázdila uličky už jeho babička. Ostatně dámská kola převažují, s pohlavím si tu nikdo hlavu neláme nejen v cyklistice. A ta dámská jsou prostě lepší na nasedání a sesedání. Cyklisté amsterdamští spíš řeší otázku, jak a kam umístit nějakou přepravku na nákupy, děti a psy a jak zabránit namoknutí téhož. Také sedlo poté, co je opuštěno příslušnou tělesnou partií, volá po protidešťovém řešení.

Pokud člověk patří k té menšině, která se centrem města pohybuje pěšmo, vyplatí se mít na paměti několik základních faktů o vozidlech v Amsterdamu. Auta a motorky se vyznačují tím, že jsou slyšet, jezdí jen tak rychle, jako bicykly před nimi a v případě potřeby zabrzdí na fleku. Kola slyšet nejsou, jezdí tak rychle, jako auta před nimi a na fleku nezabrzdí. Kromě toho cyklistu potkáte i tam, kde byste žádné vozidlo nečekali. K dobru cyklistů nutno uvést, že disponují tolerancí a zvonky a obojí používají.

Dříve se prý kola nechávala stát volně, dneska si je majitelé poutají řetězy. Ale možná jen proto, aby si byli jisti, že po čtyřech pintách heinekenu nebo kávě a cigárku v kofíšopu odjíždí opravdu na kole vlastním. Najít to své a odemknout ho představuje zároveň dostatečný test způsobilosti k jízdě. Pravidlo, že celý Amstr ujíždí na kolech, vlastně neplatí o víkendech za hezkého počasí. To Amstr z kol slézá a usedá do lodí.