Cirque Navacelles

02.03.2015

Cirque Navacelles je jedno z míst, které nevyfotíte. Tedy samozřejmě, vyfotografovat lze všechno, ale toto úžasné údolí bude na fotce postrádat spoustu věcí. Hlavně ono hluboké nadechnutí a po něm nějaké to citoslovce (moderní je "wow"), když se na vlastní oči podíváte poprvé dolů. Obzvlášť, když jste předtím putovali po celkem nezáživné a vyprahlé kamenité plošině kraje Causses.

Moje choť předpokládala, že u toho pohledu shora zůstane, neboť ji děsí serpentýny a svahy se sklonem větším než 5%. Ale nevidět vesnici Navacelles zblízka prostě nešlo. Ostatně silnice k ní klesající je dost široká a pohodlná, pokud zrovna neřídíte autobus. Navacelles je malé kamenné sídlo, které i přes svou turistickou popularitu vypadá a žije jako kdysi, snad až na pár obchodů se suvenýry u vyhlídky nad vodopádem. Řekl bych, že v období zimního nízkého slunce budou dny na dně údolí asi lehce skličující.

Celou tu obrovskou díru vyhloubila řeka Vis. Člověk by to do ní ani neřekl, takový větší potok. Ale dejte vodě dost času, stačí pár miliónů let, a dokáže divy. Na druhou stranu zanoření řeky do takové hloubky způsobí sucho v krajině, jež uvízla nahoře. S tím člověk nic nesvede. Chce-li mít vodu, musí se stěhovat za řekou. A Vis se činila i v tom, že zde vytvořila nádherná zákoutí, vodopády i klidné laguny vybízející k cachtání.