Collioure - není modřejší nebe

28.08.2023

Zatímco známější Azurové pobřeží si činí nároky na nejdokonalejší "azúro", nejmodřejším nebem se může chlubit francouzské pobřeží ležící u španělských hranic zvané Côte Vermeille. Konkrétně jeho nejpřitažlivější a nejfotogeničtější místo, město Collioure.

Zdejší nebeskou modř nevymyslel žádný reklamní kreativec, ale umělec nanejvýš povolaný, malíř Henri Matisse. Matisse (1869-1954) zde strávil léto roku 1905 a spolu s přítelem André Derainem (1880-1954) tu studovali sílu barev. Tvrdí se, že právě v Collioure dali vzniknout novému uměleckému směru fauvismu.

Collioure (v katalánštině Cotlliure) je jedno z hlavních turistických lákadel celého francouzského Katalánska. Z výše uvedeného důvodu tu nelze skoro nikdy zaparkovat. Pokud byste sem opravdu vyrazili autem, tak si přivstaňte, abyste sem přijeli okolo osmé ráno. Přímo v historickém centru městečka najdete malé pláže, které The Sunday Times zařadil mezi 10 nejhezčích pláží Evropy.

Snad miliónkrát byl z různých směrů vyfocený kostel Notre-Dame-des-Anges, přesněji řečeno jeho zvonice, symbol města. Je posazena na skále a její základy se noří do Středozemního moře. Původně sloužila jako maják, posléze fungovala coby obranná věž. Součástí kostela se stala v roce 1693, když k tomu dal souhlas všemocný stavitel pevností Sébastien Le Prestre markýz de Vauban.

Co v Collioure nelze přehlédnout, je Královský hrad. Tuto pevnost v roce 1276 nechal vybudovat Aragonský král. Postupem času byl hrad sídlem mnoha hrabat a králů. A jak to tak bývá, když už tu nikdo nechtěl bydlet, přeměnili pevnost na vězení. Dnes tu probíhají různé kulturní akce.

Ale ovšem, ke Collioure neodmyslitelně patří také úzké uličky, barevné staré domy s kavárnami, boulangeriemi, galeriemi a tak vůbec.

Budete-li se pohybovat v západní části francouzského pobřeží Středozemního moře, nezapomeňte si zajet do Collioure. Třeba vlakem nebo busem. A myslete jako Matisse: "Neexistuje modřejší nebe než Collioure...stačí, když zavřu okenice svého pokoje a mám doma všechny barvy Středomoří."