Dívka, která versus Muž, který

09.06.2016

Jak tak pravidelně pročítám knižní novinky, zdá se mi, že se urodilo hodně titulů typu "Dívka, která... něco". Mohou za to pochopitelně slavné knihy Stiega Larssona, do jejichž pyramid narazíte v každém knihkupectví. Nebýt Larssona, asi bych si toho nevšiml a dost možná by někteří autoři volili jiný název svého díla. Ale název začínající slovy "Dívka, která" je prostě moderní. Zkoumal jsem, zda existuje verze s jiným zájmenem, ale žádný titul "Dívka, jež..." jsem nenašel. Ne že by spisovatelé a překladatelé neznali toto vztažné zájmeno, ale asi by dělalo problém čtenářům. Nejspíš by z něj usuzovali, že to napsala Eliška Krásnohorská.

Každý první dojem, neřku-li závěr, by se měl prověřit datovou analýzou. Vyrobil jsem si seznam titulů Dívek, Chlapců, Mužů a Žen, kteří něco... A vida, ukázalo se, že v literatuře je daleko více maskulinních názvů knih. Emancipace má ještě spoustu práce i v této oblasti. Zatímco dívky převážně nečinně sní s očima obrácenýma k nebi, případně padají do nějakého průšvihu, muži jsou činorodí, tvořiví a až na výjimky akční. No srovnejme:

Dívka, která nesměla mít sny, nepřestala věřit pohádkám. Dívka se třpytila a sahala po hvězdách, přičemž se dotkla nebe. Pochopitelně spadla z nebe, protože si hrála s ohněm. Když pak kopla do vosího hnízda, nikomu nechyběla. Muž, který sázel stromy, miloval ostrovy, maloval mandlovníky a jen tak mimochodem pohnul oblohou. Muž, který nakreslil Londýn také koupil Londýn, protože nikdy neprohrál. Muž, který rozluštil hieroglyfy, miloval Yngveho, taky miloval racky a polykal vítr. Muž, který rozuměl hadí řeči, chtěl být šťastný. Muž, který stvořil Šifru mistra Leonarda, se zřekl peněz a přežil. Nakonec zemřel jako losos, ale stejně si nedal pokoj.

Spravedlivější by bylo srovnávat Dívky s Chlapci a Muže se Ženami. Mládež má zjevně hlavu v oblacích, zatímco dospělí se už víc drží při zemi. Tudíž Chlapec, který viděl pravdu, přestal plakat a rozdával sny. Chlapec, který se stal papežem, bude žít navěky, neboť se setkal s Ježíšem. Dokonce - v zájmu genderové spravedlnosti - jeden chlapec taky spadl z nebe.

Žen je v titulech knih pochopitelně hodně, ale jen málo v konstelaci se zájmenem která. Žena, která si šla lehnout a rok nevstala, se ponořila do srdce světa. Následně spolkla zubní kartáček a jiné bizarní případy. Prostě samotné se ženy necítí dobře, a to ani v názvech knih. Převažují tituly typu "Ženy, které...". Ženy, které jedí ve svitu Luny, běhaly s vlky a rozdávají adventní věnce. Ženy, které příliš kouří, milují příliš nebo se příliš snaží. Každopádně ženy, které čtou, jsou nebezpečné. Obzvláště ženy, které uměly myslet i bez manžela.

Nevěříte-li mému seznamu, můžete ho mít i s autory a vydavateli. K dodání samozřejmě jen v podobě bibliografické. Knihy si budete muset sehnat sami.