Eiffelovka nakukuje

03.06.2012

Ať se člověk sebevíc snaží Eiffelovce v Paříži vyhnout, tak na ni bude stejně narážet. Eiffelovka totiž vyčuhuje. Když něco v placaté Paříži má bez antény tři sta metrů, tak to ani jinak nejde. Přílišnou vyčnívavostí také argumentovali její odpůrci na konci devatenáctého století. Stará dáma to ovšem i přes svůj věk umí mnohem elegantněji než černá škatule Tour Montparnasse. Třeba v příjemné čtvrti Passy, jen kousek od turistického šílenství na Trocadéru.

Mně se nejvíc líbí, jak Stará dáma nahlíží do zahrady nádherného paláce Biron kousek od Invalidovny, kde je umístěna expozice děl Auguste Rodina. Ale konec konců, kdyby Eiffelovka stála na kopci jako Sacré Coeur, vyčuhovala by mnohem víc. Spíš bych tedy řekl, že zvědavě, nikoli však vlezle, nakukuje.

Ostatně, i Richard Weiner je názoru, že v Paříži vás daleko víc ohromí jiná místa: "Myslíte opravdu, že je věž Eiffelova nejvyšší pařížskou stavbou?; znám nedaleko montreuilské brány jeden olivovně natřený baráček s kavárničkou, podle něhož běží tramvajové koleje tak těsně, že jsem tam 25. března 1926 zůstal několik vteřin v úzkostech takových - a ta olivová za mnou! -,že jsem přehlédl všechny Alexandrovy výpravy, a jak přesně..."