Entrecasteaux

18.05.2022

V jihofrancouzském departmentu Var přitahují zejména sídla vystavěná na kopcích a skalách, ale i níže se najdou krásná místa, jako třeba Entrecasteaux, ležící v zeleném údolí řeky La Brescue. Historie Entrecasteaux sahá do 11. století, což v kraji, který byl první provincií starověkých Římanů, je spíš průměr. Ale už dávno jsem tady přestal hledat nějaká "nej", neboť někdy lavička u stinné, sotva sto let staré kašny může skýtat vrcholný zážitek.

Ale vraťme se do Entrecasteaux, kde nelze hned zkraje nenarazit na mohutný zámek. Na troskách tvrzi z onoho 11. století ho hrabě z Grignanu postavil ve století šestnáctém. Hrabě byl velký obdivovatel zahrad ve Versailles, a tak nechal svůj zámek obklopit zahradou, jejíž návrh je připisován slavnému Andrému Le Nôtre. V roce 1714 hrabě zámek prodal rodině Bruny.

Nejslavnější postavou rodu Brunyů je admirál Bruny d'Entrecasteaux, jehož socha zdobí zahradu. Admirál je známý tím, že vedl expedici při hledání cestovatele Pérouse. Hrabě Jean-François de La Pérouse, námořní důstojník a mořeplavec, byl vyslán jako velitel expedice do Tichomoří s cílem objevit Severozápadní cestu a prozkoumat dosud neprobádané oblasti Tichého oceánu. Okolo roku 1788 jeho výprava zmizela. V roce 1791 byl admirál Bruny pověřen Ludvíkem XVI, aby našel tři roky pohřešovaného Pérouse. Bruny prozkoumal rozsáhlou oblast Indického oceánu a Jižního Pacifiku, plul kolem Austrálie a Tasmánie ale nenašel žádné stopy. Sám roku 1793 podlehl kurdějím. Jeho výprava objevila řadu míst včetně "souostroví d'Entrecasteaux" u Papuy-Nové Guineje.

Okolo zámku se rozkládá obec se starobylými domy a opevněným kostelem St. Sauveur. Pojďme se posadit ve venkovní zahrádce baru Central, popíjejme cokoli vhodného pro danou denní dobu, za zády nechme radnici sídlící v bývalé kapli Bílých kajícníků, pozorujme zahradu a zámek nad ní a přemýšlejme o historii místa. Nebo ještě lépe nepřemýšlejme o ničem a jen tak buďme.