Experimentální snídaně do postele

27.01.2017

Doživotní dovolená skýtá penzistovi příležitosti k dosud odkládaným časově náročnějším experimentům. Vzhledem k tomu, že jsem vlastně nikdy dlouho nemarodil stylem, že bych musel zůstat na lůžku, nezažil jsem onu tolik vychvalovanou a filmově atraktivní snídani do postele. Zatímco její příprava se nijak neliší od snídaně normální - snad jen poskládáním talířů a nádob na přenosný stolek či tác - její konzumace má některé specifické rysy a úskalí.

Vysvětlil jsem manželce, která stejně většinu snídaní chystá sama, protože já jsem po ránu použitelný až po hrnci kávy, aby ji tentokrát umístila na onen tác s nožičkami. To je ten, co už několik let stojí za skříní a nikdo ho ještě nevyndal. Dlouho jsem se ji snažil ujistit, že mi nic není, že jde o vědecký experiment, studii proveditelnosti. Vyhověla mi až po několikerém neúspěšném "neblbni a vstaň". U snídaně typu "dopo" je totiž asistence druhé osoby nezbytná přinejmenším proto, že si nedovedu představit, jak s plným tácem znovu zalézám pod peřinu.

Podívejme se nejprve na filmové vzory tohoto způsobu konzumace ranní stravy. Romantické scény se týkají fáze přípravy (většinou tajné) a pak položení snídaně do klína probuzené partnerky. Pokud dotyčná po včerejším flámu spí jak brtník v lednu, nedoporučuje se tác s pokrmy na ni jakkoliv umisťovat, po procitnutí stejně ocení spíš kyblík vedle lůžka. Do filmové asistované snídaně nezbytně patří vázička s růží či jinou květinou. Jde sice o záležitost naprosto nepraktickou, nejedlou a maximálně vratkou, ale co by jeden neudělal pro romantiku. Kromě květiny filmová postelová snídaně obsahuje šálek kávy nebo čaje, nahřátý croissant s miskou marmelády, sklenku čistého ovocného džusu, vejce naměkko nebo nahniličku v elegantním stojánku, toust a máslo. Někdo by možná dal přednost klobáse s hořčicí, fláku tlačenky a sklenici piva, ale s tím by holyvúdský scénárista prošel jen u Scary Movie 6.

Snídaně se servírují obvykle ráno, kdy lidé mívají potřeby. S vratkou konstelací hrnků, sklenic a talířů na klíně se nemohou ani pohnout, natož aby si odskočili. Pokud nespí na matraci klasifikované číslem 10 na Záhořově stupnici tvrdosti, způsobí každý jejich pohyb rozvlnění lože, jež se přenáší i na snídani. No, první jsem vzdal vázičku s kytkou. Příště budu trvat na růži umělé. Voda se sice nevylila na peřinu, ale na talíři s toustem napáchala škody taky dost. Isaac Newton nesporně snídal u pevného dubového stolu, jinak by asi přehodnotil svůj třetí zákon. Každopádně jsem teď praxí poučen, že nejdřív je potřeba upít ze všech nádob tekutinu tak, aby nedosahovala k jejich okraji. Croissant vymysleli Francouzi, aby naštvali číšníky. Vrstvený rohlík se buď drolí, nebo jsa namáčen do kávy kape. Naštvaný francouzský číšník ale jen setře desku kavárenského stolku. Naštvaná choť setře vás, když zaznamená umatlané a zadrobené povlečení i v místech, kam bylo technicky nemožné dosáhnout. Suma sumárum celý proces konzumace v posteli připomíná stravování v letadle za silné turbulence, což je možná důvod, proč většina aerolinek dneska rozdává jenom sušenky.

Každý odborný příspěvek musí mít dneska anglickou anotaci: Breakfast in bed - feasibility study conclusion: If you want breakfast in bed sleep in the kitchen.