Frontologie
Všichni máme nějaký vztah k frontám. Nemyslím k uměleckým, válečným nebo těm vyššího či nižšího tlaku. Myslím zástup dvou a více lidí, kteří se nahromadí před společným předmětem zájmu. I když vlastně zvládání těchto sociálních situací bývá mnohdy velkým uměním, jež hraničí s bojem a zapříčiňuje zvýšení tlaku systolického i diastolického. Jakmile se někde objeví něco, co by chtěl vidět, slyšet, koupit či jinak si užít více než jeden člověk, staví se tento obvykle do zástupu. Nebývalo tomu tak vždy. Jerome Klapka Jerome vzpomíná, že v Londýně jeho časů lidé vytvářeli neorganizované shluky a tlačenice: "Co se týče odpočinku, mou nejoblíbenější kratochvílí byly návštěvy divadel. Zvykl jsem si chodit na premiéry. U významných událostí to obnášelo několikahodinové čekání, na jehož konci došlo k ohromné bitce, když konečně zavrzala vrata a mezi lidmi se rozkřiklo: 'Už otvírají'. Systém front u nás ještě nebyl zaveden. Přišel z Paříže. Francouzi jsme opovrhovali, že se dokázali podřídit něčemu takovému."
Než jsem se pustil do typologie front, chtěl jsem si něco o jejich teorii nastudovat. Moc daleko jsem se ale nedostal, neboť takzvaná teorie hromadné obsluhy vznikla jako matematická disciplína a dánský matematik Agner Krarup Erlang a další mi naznačili, že bych si měl především zopakovat základní charakteristiky Poissonova a exponenciálního rozdělení. Na druhou stranu jsem v publikacích těchto kapacit nikde nenarazil na dva dle mého soudu nejdůležitější zákony. Zřejmě z vlastní ješitnosti neuvedli Murphyho zákon front, který tvrdí, že vedlejší fronta postupuje vždy rychleji. Stejně tak opomněli zmínit zákon Heidův: "Ať přijdete, jak chcete brzy, vždycky už někdo stojí před vámi". Nuže, domnívám se, že lze rozeznávat zejména tyto typy front:
KOTLÍKOVÁ FRONTA
LATENTNÍ FRONTA
PLATEBNÍ FRONTA
Nejčastěji zažívanou frontou je ta, která vznikne, když chcete za takzvané volně směnitelné oběživo získat nějaké zboží a služby. V řadě případů onu deklarovanou volnost poněkud brzdí občané se stejnými úmysly. Platební fronty lze dále rozdělit na jednoúčelové a víceúčelové. K jednoúčelovým lze například zařadit ty před pokladnami předprodeje vstupenek. Mnohem větší nároky na rozhodování, do které fronty se postavit, vyžadují pokladny v super- a hypermarketech. Nestačí vybrat zástup s nejmenším počtem placeníchtivých spoluobčanů. Neboť člověk položiv na pás energetický nápoj a karamelovou tyčinku konzumuje jen zlomek času, který spotřebuje matka živitelka čtyř dětí a jednoho trubce. Bleskové kalkulace zohledňující obsahy košíků a vozíků mohou pomoci vybrat tu správnou, tedy nejrychleji odbavitelnou frontu. Bohužel zmíněný Murphy se zákonitě vynoří, když si myslíte, že máte vyhráno. Těsně před vámi se fronta z jakéhokoliv důvodu zasekne, viz například krajnička Prosím storno na čtyřku!
POŠTOVNÍ FRONTA
Frontologie souvisí jak známo s teorií pravděpodobnosti. Ta praví, že máte-li nějaké očekávání v zástupu lidí čekajících na cosi, dopadne to s největší pravděpodobností úplně jinak.