Garda shora i zdola

30.08.2013

Když končila poslední doba ledová, ledovec, jehož pozůstatek se dnes zove Aletschský, si na závěr střihl majstrštyk v podobě Gardského jezera. Ono je největší v Itálii, obklopené horami místy vysokými bezmála jako Sněžka s Řípem dohromady, a má i své vlastní větry, které se jmenují Pelér, Ora, Balin či Balinot, Visentina, Vinessa, Gardesana, Fasanella a Ander. No řekněte, které jezero to má? Když k tomu přidáte středomořské klima, nemůžete se divit, že se sem hrne tolik turistů. Divit se sice nemůžete, ale musíte se s tím vyrovnat. Nesporně se na jezeře a v jeho okolí najdou tichá a romantická místa. Nám ale bylo dáno si vychutnat ta nejznámější a tudíž turisticky nejexponovanější. Nahoře Riva del Garda a dole Sirmione.

Riva del Garda leží v severozápadní části jezera tam, kde ho napájí řeka Sarca. Fakt, že se tu snoubí příjemné pláže a teplé klima s vysokými horami, způsobuje, že si město vybírají jako výchozí davy jachtařů, windsurfařů, cyklistů i horských turistů. A mnozí sebou plácnou rovnou na městskou pláž. To jistě za Scaligerů z Verony v 13. století nebylo a tak si tu klidně postavili vodní hrad La Rocca, v němž je dnes městské muzeum. Jinak je ale Riva příjemným místem s řadou památek a až na výjimky se turismu moc nepodbízí, najdete tu spíš butiky a vkusné obchody s módou.

Jako dítě jsem si rád maloval fiktivní mapy s přístavy a pevnostmi. Sirmione vypadá, jako by ho někdo takto vymyslel. Pohádkově si leží na neuvěřitelném poloostrově v jižní části jezera. Musíte ovšem fantazii zařadit zpátečku. To znamená nepřidávat představy, naopak redukovat z toho, co vidíte. Odfiltrujete-li turistický balast a mumraj, uvidíte Sirmione romantické a středověké. Poloha starého města je opravdu jedinečná, dokonale chránila před útokem ze souše. Hrad Scaligerů - týchž, co mají hrad i v Riva del Garda, od roku 1250 přirozenou ochranu jen posiloval. Za ním najdete úzké uličky plné obchodů, restaurací a cukráren. Dlouhý výběžek ve tvaru slepého střeva vedoucí ke starému městu je zprava i zleva poset hotely a penzióny. Každý má obvykle vlastní pláž a vlastní skupinu hostů. Tyto skupiny se pak navečer všechny spojí a jdou se procházet do již zmíněných uliček starého města. Ale když si ráno přivstanete, potkáte tam jen pár běhavců a popelářů.