Honzo vstávej! Kolik je hodin?

06.03.2023

Z raného dětství si pamatuji jednu analogovou, exteriérovou hru... No, prostě jsme stáli na dvorku a když nás "budič" vyzval, zeptali jsme se, kolik je hodin. Podle jím vymyšlených hodnot (tři slepičí, jeden sloní, apod.) jsme se přesunovali směrem k němu. Pak čas ireálných her skončil a my se ve škole učili rozlišovat čas reálný podle postavení ručiček na ciferníku.

Výše popsaná příprava směřovala k tomu, abych (nejspíš v brzké době) zvládl CDT, čili test hodin (Clock Drawing Test), až mi budou zjišťovat stupeň demence. Pokud to nevíte, jedná se o detekci kognitivních poruch. Člověk by měl nakreslit ciferník, správně umístit všechna čísla a dvě různě dlouhé ručičky tak, aby ukazovaly požadovaný čas, nejčastěji 11:10.

Nevím, zda výuka na našich základních školách ještě zahrnuje klasické, analogové hodiny, ale Sdružení ředitelů britských škol již v roce 2018 konstatovalo, že náctiletí studenti při pohledu na klasický ciferník neví, kolik je hodin. Uvažuje se o instalaci digitálních ukazatelů času do učeben. Když jsem toto téma gúglil, narazil jsem na diskuzi o nedávném dílu pořadu Výměna manželek. Tam prý se pražská influencerka Angie Mangombe dostala do venkovského obydlí, kde nejenže nedokázala identifikovat krůtu nebo klasická kamna na tuhá paliva, ale nevěděla si rady s klasickými nástěnnými hodinami.

Honzo vstávej!
Kolik je hodin?
Nevím, došla mi baterka.
Paní, prosím vás, kolik je hodin?
Za pět minut třičtvrtě na jedenáct.
????
Aha, no 10:40

Je zjevné, že CDT by dnešní mládež nezvládla, byť z jiného důvodů. A až dospěje do seniorského věku, bude potřeba vymyslet jiný test na detekci kognitivních poruch. Jen doufám, že v rámci hyperkorektní ohleduplnosti k právům menšiny neznalé analogových hodin nebudou demontovány všechny kulaté nebo čtvercové analogové hodiny, tvořící přirozenou dominantu každého prostranství, o těch kostelních ani nemluvě.