HR čili Human Robots

10.08.2017

Tuhle jsem narazil na článek o umělé inteligenci v HR. Chtělo se mi vykřiknout: "Konečně aspoň nějaká!", ale pak jsem si to rozmyslel. On ten obor zvaný lidské zdroje vůbec není hloupý. Neboť nejlepším únikem od deprimující reality práce je její zkoumání. Pozorovat, jak jiní pracují, analyzovat je, hodnotit a teď ještě předvídat. Takzvaná decision science uplatněná v ejčáru bude na základě poloautomatických algoritmů například predikovat, zda lidé v budoucnosti opustí firmu, nebo nakolik budou noví pracovníci výkonní.

Všichni známe, jak na základě naší digitální stopy Google vybírá reklamy a strká nám je pod nos. Sebelepší algoritmy jsou ale k ničemu, nemají-li dost vstupních dat. Vzpomeňme třeba meteorologů. Jaká kvanta dat dneska zpracují! No a jak to dost často dopadne? Že by člověk byl jednodušší entita než dešťový mrak či tlaková níže? Zde si dovoluji nastínit vizi nedaleké budoucnosti.

Ejčárka1: Mám tady nový výstup z HRD-PRDu* na našeho staršího analytika!
Ejčárka2: Kterýho?
Ejčárka1: Toho nejstaršího.
Ejčárka2: Jo toho. A jak dopadl?
Ejčárka1: No bledě. Budeme ho muset propustit.
Ejčárka2: No nekecej, holka. To jako že rozvázačka? A máš tam rozklad vstupních dat a závěrů?
Ejčárka1: Jo, koukej. Jeho víkendové aktivity klesly na nulu, dříve měl koeficient víkendových pracovních emailů 2,7 a teď 0,2. Naopak obědové pauzy se protáhly. Minulé pololetí vynechal každý druhý oběd, v tomhle půlroce odcházel každý den v půl dvanácté a vracel se často i s desetiminutovou sekerou.
Ejčárka2: Hele, to jsem zapomněla, že se sleduje. Budu muset obědy zahrnovat do služebních pochůzek.
Ejčárka1: HRD-PRD to vyhodnotil jako varování. Pak je tu frekvence úhozů do klávesnice. Hrůza! Úplný propad.
Ejčárka2: A daly jsme tam správnou normu u jeho pozice?
Ejčárka1: Jo, kontrolovala jsem to. Kdyby měl normu programátorů, tak by dopadl ještě hůř.
Ejčárka2: Tak to je mi ho fakt líto. Včera jsem ho potkala a vypadal docela spokojeně.

Starší analytik: Jsem na sebe nekriticky pyšnej.
Mladší analytik: Jo? Vyhrál jsi v šipkách?
Starší analytik: Ne, to ne. I když několik posledních víkendů mi zabral tréning a zápasy. Ale udělal jsem si takový vylepšeníčko pro ten protivnej projekt. Sice jsem musel otravovat bráchu, strávil jsem s ním hezkejch pár obědů, ale poradil mi nějaký matematický fígle. Nemusím teď už bušit do klávesnice jako magor a zadávat parametry pro každou dílčí analýzu pořád dokola. Všechno se to pěkně generuje samo.
Mladší analytik: Tak to smekám. To by si zasloužilo nějakou odměnu od manažerů.

* HRD-PRD Human Resources Decision Predictor