In salad we trust

01.08.2017

Být dneska vegetariánem není žádné hrdinství. Ovšem za komančů, když šest měsíců v roce byly k sehnání jen brambory, zelí a kubánské pomeranče, to chtělo sakra odvahu! Možná tehdy nějací vyznavači bezmasé stravy existovali, já si na ně ale nevzpomínám. Ostatně tenkrát prostor v médiích žádné menšiny nedostávaly. Slovo se základem "vege" jsem znal jen jedno. Na vojně slovo "veget" znamenalo vrcholné blaho čili pokoj od důstojníků, zašívárnu a plné břicho. Předpokládám, že mohlo být naplněno i hovězím gulášem nebo vepřovými řízky. Rozhodně by většina vojáků tehdy dala přednost klobáse před mísou ředkviček.

Nemám nic proti brokolicovým placičkám, snědl bych s chutí mangold s čočkovým pyré, ale vadí mi, když z toho někdo dělá filosofii, náboženství a životní krédo. Nebo vlastně nevadí, jen mi to přijde tak trochu málo. Mám rád jeden vtip: Zavolá kdosi do řeznictví a žádá si vedoucího. Když ten přijde k telefonu, na druhé straně aparátu se ozve hrdý hlas: "Pane, abyste věděl, já jsem vegan". Vždy si snažím představit výraz toho řezníka.

Koukal jsem do Registru ekonomických subjektů a zjistil, že Česká vegetariánská společnost sídlí v Praze v Jateční ulici. Náhoda nebo schválnost? Jak vlastně jsme na tom v místopise Čech a Moravy z pohledu alternativního stravování? Mohou vegetariáni, neřkuli vegani, bydlet v obcích, které se jmenují Masečín, Kozojedy, Vepříkov či Vepřová, potažmo Telecí a Hovězí? Mlékojedy, Tvarožná a Máslojedy jsou asi přijatelné pro lakto-vegetariány, nikoli však pro vegany a frutariány. Rybitví, Štikov či Rybí jsou přípustné pro pesce-vegetariány. V Hradci Králové, ale i jinde, mají svá bistra a prodejny vitariáni. To jsou ti, co nepotřebují sporák, aby se najedli. Bistro v Hradci (bistRAWveg) ovšem sídlí v ulici V . Nejedlého, což může vyvolávat nesprávné konotace.

Nejspíš jsem naštval část čtenářů Krajniček, ale ti skalní vědí, že jakmile se naskytne možnost hrát si se slovíčky, názvy a titulky, není mi nic svaté. Ostatně, jaká láska prochází žaludkem vegetariána? Je stejná jako u nás masožravců?