Jak požádat o vyšší plat

26.01.2016

Kohn usoudí, že pro Roubíčka dře dost dlouho za stejné peníze, a že by měl dostat přidáno. "Půjdu za ním a řeknu", připravuje se Kohn, "kouknou Roubíček, doba je zlá, děti rostou, potřeboval bych vyšší plat". Pak si uvědomí, že Roubíček je bezdětný a že nebude mít pochopení a tak Kohn strategii přehodnotí. "Kouknou Roubíček, jsem tady už pět let, nikdy jsem nic nechtěl". Jenže Kohn šéfa zná a dojde mu, že obratem dostane odpověď: "To je ale Kohn jejich problém". A tak kráčeje chodbou Kohn zase změní směr úvah. Rozhodne se nic nezdůvodňovat a rovnou říct částku: "Kouknou Roubíček, měli by mi konečně přidat aspoň čtyři tisíce". Že tisíce nakonec nebudou čtyři, ale sotva dva, je Kohnovi jasné, však jsou oba Židé. To už celý upřemýšlený a otrávený dorazí až před dveře s cedulkou Oskar Roubíček, sekční šéf. Zaklepe, otevře dveře a do udivené tváře svého nadřízeného vyhrkne: "Vědí co Roubíček? Strčej si tu mizernou tisícovku přidání někam."

Předchozí klasická scénka ilustruje, jak stresující může být žádost o vyšší plat pro někoho, kdo není náležitě poučen. Naštěstí na všechno existují příručky a návody. Tedy aspoň v oblasti lidských zdrojů. Ejčárové moudré rady a zaručené postupy začínají většinou výčtem podmínek, které musí být splněny, abyste vůbec mohli se žádostí za šéfem jít. Například se praví, že je potřeba, aby se firmě dobře dařilo. Další ideální situace nastává, když vy osobně dosáhnete nějakého mimořádného úspěchu. Pracovního, pochopitelně. Výhra v okresním kole stolního tenisu se nepočítá. Už jen tyto dvě podmínky bohužel vylučují ze hry valnou většinu firem a zaměstnanců. Poradci si tím totiž kryjí záda, kdybyste náhodou chtěli vrátit peníze za jejich rady.

Podaří-li se vám nakrásně splnit všechny podmínky KDY, narazíte na otázku JAK. Jak požádat o vyšší plat? Moudré příručky mají naprosto jasno v tom, co nesmíte říkat. Co naopak říkat máte, popisují spíš mlhavě a vágně. Moje rada zní: Zapomeňte na známá pravidla. Těmi se řídí každý, viz poslední otázka vývojového diagramu. Dělejte to naopak. O vyšší plat požádejte klidně, i když je firma v potížích. Prostě se prezentujte jako člověk, který ví, jak firmu ze srabu dostat. A ty osobní úspěchy v pingpongu nebo tenisu mohou mít větší váhu než nějaké nudné projekty. Jenom musíte hrát ve stejném klubu jako váš šéf. A po vyhraném, nebo naopak takticky prohraném zápase s ním patřičně popíjet. Tím pádem v otázce vašeho příjmu nebude třeba nic složitě zdůvodňovat.

Že váš šéf nehraje ani bowling a je abstinující vegan? Pak už zbývá jen doporučení převzaté od mistra koučingu Jiřího Vokáče Čmolíka. Při pohovoru o navýšení vaší mzdy intenzivně hleďte do levého oka šéfova. Tím se napojíte na jeho emoční energii, protože signál z levého oka je propojen s pravou emocionální hemisférou.