Jaman Jamaica!

10.03.2013

Do doby, než si Kryštof Kolumbus vzal do hlavy, že objeví cestu do Indie, žili na ostrově poklidně Aravakové. Pak nastoupil věk cukrové třtiny, otrokářů a válek mezi Španělskými a Britskými dobyvateli. Věk Indiánů skončil, jako ostatně všude v obou Amerikách. Od druhé poloviny 17. století je Jamajka již plně britská a to až do vzniku nezávislého státu v roce 1962. Po zrušení otroctví vyvstala otázka, kdo bude dřít na plantážích. Z otroků se stali dělníci, ale jejich ochota pracovat značně ochabla. Tak sem přivezli pracovitější Indy, čímž se kruh historického omylu s Indy a Indiány uzavřel a zároveň se rozšířily možnosti míšení genů a kultur na ostrově. V historii Jamajky je zajímavé jedno nenápadné údolí velikosti tak 15.000 akrů. Zde se vzbouřili otroci, kteří vyhráli opakováním jednoduché ale účinné metody boje: vše podpálit, utéct do hor a počkat, až otrokáři vše postaví znovu. Časem to Brity tak otrávilo, že raději roku 1739 podepsali deklaraci nezávislosti pro tuto oblast, čímž vznikl první černošský samostatný stát na západní polokouli zvaný dle vůdce povstání Accompong. Aspoň tak to nadšeně líčí místní průvodce.

Jamajčané nemají rádi, když je fotíte, někteří věří, že jim kradete duši. Typický Jamajčan je rozesmátý. Vyzařuje z něj pohoda a já věřím, že za to může hlavně vnitřní postoj, přístup k životu. Ale nesporně tu hraje svou roli všude lehce dostupná marihuana. A taky ona pověstná tři "R". Reggae, rasta a rum. I když čisté rastafariánství pití alkoholu nedovoluje. Jamajčané, až na Useina Bolta a pár dalších, jsou většinou chudí. Někteří velmi. Mnohokrát jsme žasli, v čem bydlí třeba celá rodina. Jak se do malého něčeho (o domku lze sotva mluvit) vejde postel, když všemi směry to budí dojem, že tomu do dvou metrů ještě půl chybí? V očích Jamajčanů je nejslavnějším rodákem Bob Marley. Useina Bolta tak moc neberou. Když jsem se ptal proč, odpovídali otázkou: "A proč by měli?" Ale na rozdíl od jihoamerických nebo asijských slumů má každý Jamajčan kolem své chatrče prostor. Mít slunce a oblohu nad hlavou a svobodu okolo sebe. Jamajka je bída. Ale bída hrdá a veselá.

Jaman, vysloveno bez koncového "n" vyjadřuje pozdrav, přitakání, tak nějak všechno dohromady. Možná amen. Trochu omámený marihuanou.

Jaman Jamaica!