Je to o hlavě

12.02.2016

Vážně začínám uvažovat o tom, že se aktivně zapojím do vrcholového sportu. Do fotbalu. Na ideu mě přivedl průzkum sportovního zpravodajství. Sice se zadýchám po sto metrech a do míče jsem kopl naposledy před čtyřiceti lety, ale hlavu mám celkem dobrou. A o hlavě je sport především, hlavně fotbal. Aspoň podle médií. Sportovci nikdy nepřiznají fyzickou slabost. Pokud něco nevyšlo, vždycky za to mohla hlava. Jen za rok 2015 jsem našel 202 sportovních článků, v nichž to bylo "o hlavě". A nemyslel se povolený způsob dopravení míče do brány.

Ale o tom jsem nechtěl psát. Původně mě zajímal otomismus. Tento nešvar v naší mluvě a v médiích zapustil hluboké kořeny a asi s ním už nikdo nehne. Přebujelý otomismus v tisku ilustruje třeba tento titulek, i když ne fotbalový: "Je to hodně o hlavě, rozhodně ne o hrdinství, říká Michal Mucha o zimním plavání" (prostejovsky.denik.cz, 14.01.2015). Jediné nevinné "o" je těmi předchozími strženo do jazykových hříchů, jež se svým opakováním možná časem stanou normou.

  • Je to o hlavách. Když jsme klukům řekli, že nemáme co ztratit, že už nebudeme hrát baráž ani play-out, tak se jim hlavy otevřely a v tom prvním zápase jsme mohli dát 15 gólů (sport.iDNES.cz, 10.03.2015).
  • Bude to o hlavě, musíme mít chladnou mysl. Hráči se musí vyrovnat s tím, že můžeme vyhrát (Mladá fronta Dnes, 02.05.2015).
  • Všechno je to o hlavách hráčů (5plus2, 11.09.2015).

Ale vlastně jsem nechtěl psát ani o tom otomismu. Chtěl jsem sportovce a jejich trenéry politovat. Co chudáci mají pořád říkat? Redaktoři je nenechají ani vydechnout, otravují a strkají jim pod nos mikrofony. Tahají z nich vyjádření, závěry a hodnocení a čekají kdoví jaké dojmy, pocity a drby. Jaké informace asi tak mohou dostat? Hrálo se a vyhrálo se, nebo se prohrálo. Radost nebo smutek. Bylo to štěstí nebo smůla. Hlavně to bylo o hlavě.

  • Nemůžeme říkat, že jsme prohráli 1:0 nebo 6:2, my jsme prostě podali špatnej výkon, a tím to pramenilo. (Nova*, Sportovní noviny, 28.03.2015)
  • My jsme naštvaný na ten, na ten výsledek nebo na ten průběh zápasu, jak to probíhalo. (Nova, Sportovní noviny, 15.02.2015)
  • Mu patří náš obdiv, protože to, co předvedl a jak se vrátil a jak na sobě makal, je opravdu, klobouk dolů. (Nova, Sportovní noviny, 07.04.2015)
  • Abych se přiznal, tak ani ne, ale takovej je fotbal, no. (Nova, Televizní noviny, 27.04.2015)
  • Jednak tady v mužstvu máme dobrý fotbalisty a hlavně tady nemáme žádný blbce. ((Nova, Televizní noviny, 17.08.2015)
  • Už jsem ani pak nemohl brečet, protože už jsem nemohl ani brečet. (Nova, Televizní noviny,17.08.2015)

* Že mi tady vyšla zrovna samá Nova, je čirá náhoda.